Conjugation of the verb ROUHIA - Finnish

rouhia
Infinitiivi 1
rouhin
Preesens indikatiivi, sing., 1
rouhinut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä rouhin
sing., 1
sinä rouhit
sing., 2
hän rouhii
sing., 3
me rouhimme
pl., 1
te rouhitte
pl., 2
he rouhivat
pl., 3
minä en rouhi
sing., 1
sinä et rouhi
sing., 2
hän ei rouhi
sing., 3
me emme rouhi
pl., 1
te ette rouhi
pl., 2
he eivät rouhi
pl., 3
minä rouhin
sing., 1
sinä rouhit
sing., 2
hän rouhi
sing., 3
me rouhimme
pl., 1
te rouhitte
pl., 2
he rouhivat
pl., 3
minä en rouhinut
sing., 1
sinä et rouhinut
sing., 2
hän ei rouhinut
sing., 3
me emme rouhineet
pl., 1
te ette rouhineet
pl., 2
he eivät rouhineet
pl., 3
minä olen rouhinut
sing., 1
sinä olet rouhinut
sing., 2
hän on rouhinut
sing., 3
me olemme rouhineet
pl., 1
te olette rouhineet
pl., 2
he ovat rouhineet
pl., 3
minä en ole rouhinut
sing., 1
sinä et ole rouhinut
sing., 2
hän ei ole rouhinut
sing., 3
me emme ole rouhineet
pl., 1
te ette ole rouhineet
pl., 2
he eivät ole rouhineet
pl., 3
minä olin rouhinut
sing., 1
sinä olit rouhinut
sing., 2
hän oli rouhinut
sing., 3
me olimme rouhineet
pl., 1
te olitte rouhineet
pl., 2
he olivat rouhineet
pl., 3
minä en ollut rouhinut
sing., 1
sinä et ollut rouhinut
sing., 2
hän ei ollut rouhinut
sing., 3
me emme olleet rouhineet
pl., 1
te ette olleet rouhineet
pl., 2
he eivät olleet rouhineet
pl., 3

Konditionaali
minä rouhisin
sing., 1
sinä rouhisit
sing., 2
hän rouhisi
sing., 3
me rouhisimme
pl., 1
te rouhisitte
pl., 2
he rouhisivat
pl., 3
minä en rouhisi
sing., 1
sinä et rouhisi
sing., 2
hän ei rouhisi
sing., 3
me emme rouhisi
pl., 1
te ette rouhisi
pl., 2
he eivät rouhisi
pl., 3
minä olisin rouhinut
sing., 1
sinä olisit rouhinut
sing., 2
hän olisi rouhinut
sing., 3
me olisimme rouhineet
pl., 1
te olisitte rouhineet
pl., 2
he olisivat rouhineet
pl., 3
minä en olisi rouhinut
sing., 1
sinä et olisi rouhinut
sing., 2
hän ei olisi rouhinut
sing., 3
me emme olisi rouhineet
pl., 1
te ette olisi rouhineet
pl., 2
he eivät olisi rouhineet
pl., 3

Potentiaali
minä rouhinen
sing., 1
sinä rouhinet
sing., 2
hän rouhinee
sing., 3
me rouhinemme
pl., 1
te rouhinette
pl., 2
he rouhinevat
pl., 3
minä en rouhine
sing., 1
sinä et rouhine
sing., 2
hän ei rouhine
sing., 3
me emme rouhine
pl., 1
te ette rouhine
pl., 2
he eivät rouhine
pl., 3
minä lienen rouhinut
sing., 1
sinä lienet rouhinut
sing., 2
hän lienee rouhinut
sing., 3
me lienemme rouhineet
pl., 1
te lienette rouhineet
pl., 2
he lienevät rouhineet
pl., 3
minä en liene rouhinut
sing., 1
sinä et liene rouhinut
sing., 2
hän ei liene rouhinut
sing., 3
me emme liene rouhineet
pl., 1
te ette liene rouhineet
pl., 2
he eivät liene rouhineet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä rouhi
sing., 2
hän rouhikoon
sing., 3
me rouhikaamme
pl., 1
te rouhikaa
pl., 2
he rouhikoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä rouhi
sing., 2
hän älköön rouhiko
sing., 3
me älkäämme rouhiko
pl., 1
te älkää rouhiko
pl., 2
he älkööt rouhiko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon rouhinut
sing., 3
he olkoot rouhineet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko rouhinut
sing., 3
he älkööt olko rouhineet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
rouhia
rouhiakseni
Infinitiivi 2
rouhiessa
inessive
rouhien
instructive
rouhittaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
rouhimassa
inessive
rouhimasta
elative
rouhimaan
illative
rouhimalla
adessive
rouhimatta
abessive
rouhiman
instructive
Infinitiivi 4
rouhiminen
nominative
Infinitiivi 5
rouhimaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
rouhiva
active
rouhittava
passive
Partisiipin perfekti
rouhinut
active
rouhittu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z