Conjugation of the verb RUISKAISTA - Finnish
ruiskaista
Infinitiivi 1
ruiskaisen
Preesens indikatiivi, sing., 1
ruiskaissut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä ruiskaisen
sing., 1
sinä ruiskaiset
sing., 2
hän ruiskaisee
sing., 3
me ruiskaisemme
pl., 1
te ruiskaisette
pl., 2
he ruiskaisevat
pl., 3
minä en ruiskaise
sing., 1
sinä et ruiskaise
sing., 2
hän ei ruiskaise
sing., 3
me emme ruiskaise
pl., 1
te ette ruiskaise
pl., 2
he eivät ruiskaise
pl., 3
minä ruiskaisin
sing., 1
sinä ruiskaisit
sing., 2
hän ruiskaisi
sing., 3
me ruiskaisimme
pl., 1
te ruiskaisitte
pl., 2
he ruiskaisivat
pl., 3
minä en ruiskaissut
sing., 1
sinä et ruiskaissut
sing., 2
hän ei ruiskaissut
sing., 3
me emme ruiskaisseet
pl., 1
te ette ruiskaisseet
pl., 2
he eivät ruiskaisseet
pl., 3
minä olen ruiskaissut
sing., 1
sinä olet ruiskaissut
sing., 2
hän on ruiskaissut
sing., 3
me olemme ruiskaisseet
pl., 1
te olette ruiskaisseet
pl., 2
he ovat ruiskaisseet
pl., 3
minä en ole ruiskaissut
sing., 1
sinä et ole ruiskaissut
sing., 2
hän ei ole ruiskaissut
sing., 3
me emme ole ruiskaisseet
pl., 1
te ette ole ruiskaisseet
pl., 2
he eivät ole ruiskaisseet
pl., 3
minä olin ruiskaissut
sing., 1
sinä olit ruiskaissut
sing., 2
hän oli ruiskaissut
sing., 3
me olimme ruiskaisseet
pl., 1
te olitte ruiskaisseet
pl., 2
he olivat ruiskaisseet
pl., 3
minä en ollut ruiskaissut
sing., 1
sinä et ollut ruiskaissut
sing., 2
hän ei ollut ruiskaissut
sing., 3
me emme olleet ruiskaisseet
pl., 1
te ette olleet ruiskaisseet
pl., 2
he eivät olleet ruiskaisseet
pl., 3
Konditionaali
minä ruiskaisisin
sing., 1
sinä ruiskaisisit
sing., 2
hän ruiskaisisi
sing., 3
me ruiskaisisimme
pl., 1
te ruiskaisisitte
pl., 2
he ruiskaisisivat
pl., 3
minä en ruiskaisisi
sing., 1
sinä et ruiskaisisi
sing., 2
hän ei ruiskaisisi
sing., 3
me emme ruiskaisisi
pl., 1
te ette ruiskaisisi
pl., 2
he eivät ruiskaisisi
pl., 3
minä olisin ruiskaissut
sing., 1
sinä olisit ruiskaissut
sing., 2
hän olisi ruiskaissut
sing., 3
me olisimme ruiskaisseet
pl., 1
te olisitte ruiskaisseet
pl., 2
he olisivat ruiskaisseet
pl., 3
minä en olisi ruiskaissut
sing., 1
sinä et olisi ruiskaissut
sing., 2
hän ei olisi ruiskaissut
sing., 3
me emme olisi ruiskaisseet
pl., 1
te ette olisi ruiskaisseet
pl., 2
he eivät olisi ruiskaisseet
pl., 3
Potentiaali
minä ruiskaissen
sing., 1
sinä ruiskaisset
sing., 2
hän ruiskaissee
sing., 3
me ruiskaissemme
pl., 1
te ruiskaissette
pl., 2
he ruiskaissevat
pl., 3
minä en ruiskaisse
sing., 1
sinä et ruiskaisse
sing., 2
hän ei ruiskaisse
sing., 3
me emme ruiskaisse
pl., 1
te ette ruiskaisse
pl., 2
he eivät ruiskaisse
pl., 3
minä lienen ruiskaissut
sing., 1
sinä lienet ruiskaissut
sing., 2
hän lienee ruiskaissut
sing., 3
me lienemme ruiskaisseet
pl., 1
te lienette ruiskaisseet
pl., 2
he lienevät ruiskaisseet
pl., 3
minä en liene ruiskaissut
sing., 1
sinä et liene ruiskaissut
sing., 2
hän ei liene ruiskaissut
sing., 3
me emme liene ruiskaisseet
pl., 1
te ette liene ruiskaisseet
pl., 2
he eivät liene ruiskaisseet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä ruiskaise
sing., 2
hän ruiskaiskoon
sing., 3
me ruiskaiskaamme
pl., 1
te ruiskaiskaa
pl., 2
he ruiskaiskoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä ruiskaise
sing., 2
hän älköön ruiskaisko
sing., 3
me älkäämme ruiskaisko
pl., 1
te älkää ruiskaisko
pl., 2
he älkööt ruiskaisko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon ruiskaissut
sing., 3
he olkoot ruiskaisseet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko ruiskaissut
sing., 3
he älkööt olko ruiskaisseet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
ruiskaista
ruiskaistakseni
Infinitiivi 2
ruiskaistessa
inessive
ruiskaisten
instructive
ruiskaistaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
ruiskaisemassa
inessive
ruiskaisemasta
elative
ruiskaisemaan
illative
ruiskaisemalla
adessive
ruiskaisematta
abessive
ruiskaiseman
instructive
Infinitiivi 4
ruiskaiseminen
nominative
Infinitiivi 5
ruiskaisemaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
ruiskaiseva
active
ruiskaistava
passive
Partisiipin perfekti
ruiskaissut
active
ruiskaistu
passive