Conjugation of the verb SALAMOIDA - Finnish

salamoida
Infinitiivi 1
salamoin
Preesens indikatiivi, sing., 1
salamoinut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä salamoin
sing., 1
sinä salamoit
sing., 2
hän salamoi
sing., 3
me salamoimme
pl., 1
te salamoitte
pl., 2
he salamoivat
pl., 3
minä en salamoi
sing., 1
sinä et salamoi
sing., 2
hän ei salamoi
sing., 3
me emme salamoi
pl., 1
te ette salamoi
pl., 2
he eivät salamoi
pl., 3
minä salamoin
sing., 1
sinä salamoit
sing., 2
hän salamoi
sing., 3
me salamoimme
pl., 1
te salamoitte
pl., 2
he salamoivat
pl., 3
minä en salamoinut
sing., 1
sinä et salamoinut
sing., 2
hän ei salamoinut
sing., 3
me emme salamoineet
pl., 1
te ette salamoineet
pl., 2
he eivät salamoineet
pl., 3
minä olen salamoinut
sing., 1
sinä olet salamoinut
sing., 2
hän on salamoinut
sing., 3
me olemme salamoineet
pl., 1
te olette salamoineet
pl., 2
he ovat salamoineet
pl., 3
minä en ole salamoinut
sing., 1
sinä et ole salamoinut
sing., 2
hän ei ole salamoinut
sing., 3
me emme ole salamoineet
pl., 1
te ette ole salamoineet
pl., 2
he eivät ole salamoineet
pl., 3
minä olin salamoinut
sing., 1
sinä olit salamoinut
sing., 2
hän oli salamoinut
sing., 3
me olimme salamoineet
pl., 1
te olitte salamoineet
pl., 2
he olivat salamoineet
pl., 3
minä en ollut salamoinut
sing., 1
sinä et ollut salamoinut
sing., 2
hän ei ollut salamoinut
sing., 3
me emme olleet salamoineet
pl., 1
te ette olleet salamoineet
pl., 2
he eivät olleet salamoineet
pl., 3

Konditionaali
minä salamoisin
sing., 1
sinä salamoisit
sing., 2
hän salamoisi
sing., 3
me salamoisimme
pl., 1
te salamoisitte
pl., 2
he salamoisivat
pl., 3
minä en salamoisi
sing., 1
sinä et salamoisi
sing., 2
hän ei salamoisi
sing., 3
me emme salamoisi
pl., 1
te ette salamoisi
pl., 2
he eivät salamoisi
pl., 3
minä olisin salamoinut
sing., 1
sinä olisit salamoinut
sing., 2
hän olisi salamoinut
sing., 3
me olisimme salamoineet
pl., 1
te olisitte salamoineet
pl., 2
he olisivat salamoineet
pl., 3
minä en olisi salamoinut
sing., 1
sinä et olisi salamoinut
sing., 2
hän ei olisi salamoinut
sing., 3
me emme olisi salamoineet
pl., 1
te ette olisi salamoineet
pl., 2
he eivät olisi salamoineet
pl., 3

Potentiaali
minä salamoinen
sing., 1
sinä salamoinet
sing., 2
hän salamoinee
sing., 3
me salamoinemme
pl., 1
te salamoinette
pl., 2
he salamoinevat
pl., 3
minä en salamoine
sing., 1
sinä et salamoine
sing., 2
hän ei salamoine
sing., 3
me emme salamoine
pl., 1
te ette salamoine
pl., 2
he eivät salamoine
pl., 3
minä lienen salamoinut
sing., 1
sinä lienet salamoinut
sing., 2
hän lienee salamoinut
sing., 3
me lienemme salamoineet
pl., 1
te lienette salamoineet
pl., 2
he lienevät salamoineet
pl., 3
minä en liene salamoinut
sing., 1
sinä et liene salamoinut
sing., 2
hän ei liene salamoinut
sing., 3
me emme liene salamoineet
pl., 1
te ette liene salamoineet
pl., 2
he eivät liene salamoineet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä salamoi
sing., 2
hän salamoikoon
sing., 3
me salamoikaamme
pl., 1
te salamoikaa
pl., 2
he salamoikoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä salamoi
sing., 2
hän älköön salamoiko
sing., 3
me älkäämme salamoiko
pl., 1
te älkää salamoiko
pl., 2
he älkööt salamoiko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon salamoinut
sing., 3
he olkoot salamoineet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko salamoinut
sing., 3
he älkööt olko salamoineet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
salamoida
salamoidakseni
Infinitiivi 2
salamoidessa
inessive
salamoitaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
salamoimassa
inessive
salamoimasta
elative
salamoimaan
illative
salamoimalla
adessive
salamoimatta
abessive
salamoiman
instructive
Infinitiivi 4
salamoiminen
nominative
Infinitiivi 5
salamoimaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
salamoiva
active
salamoitava
passive
Partisiipin perfekti
salamoinut
active
salamoitu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z