Conjugation of the verb SINKOUTUI - Finnish

Conjugations are shown for the word "sinkoutua" found in the query. The original query was "sinkoutui".
sinkoutua
Infinitiivi 1
sinkoudun
Preesens indikatiivi, sing., 1
sinkoutunut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä sinkoudun
sing., 1
sinä sinkoudut
sing., 2
hän sinkoutuu
sing., 3
me sinkoudumme
pl., 1
te sinkoudutte
pl., 2
he sinkoutuvat
pl., 3
minä en sinkoudu
sing., 1
sinä et sinkoudu
sing., 2
hän ei sinkoudu
sing., 3
me emme sinkoudu
pl., 1
te ette sinkoudu
pl., 2
he eivät sinkoudu
pl., 3
minä sinkouduin
sing., 1
sinä sinkouduit
sing., 2
me sinkouduimme
pl., 1
te sinkouduitte
pl., 2
he sinkoutuivat
pl., 3
minä en sinkoutunut
sing., 1
sinä et sinkoutunut
sing., 2
hän ei sinkoutunut
sing., 3
me emme sinkoutuneet
pl., 1
te ette sinkoutuneet
pl., 2
he eivät sinkoutuneet
pl., 3
minä olen sinkoutunut
sing., 1
sinä olet sinkoutunut
sing., 2
hän on sinkoutunut
sing., 3
me olemme sinkoutuneet
pl., 1
te olette sinkoutuneet
pl., 2
he ovat sinkoutuneet
pl., 3
minä en ole sinkoutunut
sing., 1
sinä et ole sinkoutunut
sing., 2
hän ei ole sinkoutunut
sing., 3
me emme ole sinkoutuneet
pl., 1
te ette ole sinkoutuneet
pl., 2
he eivät ole sinkoutuneet
pl., 3
minä olin sinkoutunut
sing., 1
sinä olit sinkoutunut
sing., 2
hän oli sinkoutunut
sing., 3
me olimme sinkoutuneet
pl., 1
te olitte sinkoutuneet
pl., 2
he olivat sinkoutuneet
pl., 3
minä en ollut sinkoutunut
sing., 1
sinä et ollut sinkoutunut
sing., 2
hän ei ollut sinkoutunut
sing., 3
me emme olleet sinkoutuneet
pl., 1
te ette olleet sinkoutuneet
pl., 2
he eivät olleet sinkoutuneet
pl., 3

Konditionaali
minä sinkoutuisin
sing., 1
sinä sinkoutuisit
sing., 2
hän sinkoutuisi
sing., 3
me sinkoutuisimme
pl., 1
te sinkoutuisitte
pl., 2
he sinkoutuisivat
pl., 3
minä en sinkoutuisi
sing., 1
sinä et sinkoutuisi
sing., 2
hän ei sinkoutuisi
sing., 3
me emme sinkoutuisi
pl., 1
te ette sinkoutuisi
pl., 2
he eivät sinkoutuisi
pl., 3
minä olisin sinkoutunut
sing., 1
sinä olisit sinkoutunut
sing., 2
hän olisi sinkoutunut
sing., 3
me olisimme sinkoutuneet
pl., 1
te olisitte sinkoutuneet
pl., 2
he olisivat sinkoutuneet
pl., 3
minä en olisi sinkoutunut
sing., 1
sinä et olisi sinkoutunut
sing., 2
hän ei olisi sinkoutunut
sing., 3
me emme olisi sinkoutuneet
pl., 1
te ette olisi sinkoutuneet
pl., 2
he eivät olisi sinkoutuneet
pl., 3

Potentiaali
minä sinkoutunen
sing., 1
sinä sinkoutunet
sing., 2
hän sinkoutunee
sing., 3
me sinkoutunemme
pl., 1
te sinkoutunette
pl., 2
he sinkoutunevat
pl., 3
minä en sinkoutune
sing., 1
sinä et sinkoutune
sing., 2
hän ei sinkoutune
sing., 3
me emme sinkoutune
pl., 1
te ette sinkoutune
pl., 2
he eivät sinkoutune
pl., 3
minä lienen sinkoutunut
sing., 1
sinä lienet sinkoutunut
sing., 2
hän lienee sinkoutunut
sing., 3
me lienemme sinkoutuneet
pl., 1
te lienette sinkoutuneet
pl., 2
he lienevät sinkoutuneet
pl., 3
minä en liene sinkoutunut
sing., 1
sinä et liene sinkoutunut
sing., 2
hän ei liene sinkoutunut
sing., 3
me emme liene sinkoutuneet
pl., 1
te ette liene sinkoutuneet
pl., 2
he eivät liene sinkoutuneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä sinkoudu
sing., 2
hän sinkoutukoon
sing., 3
me sinkoutukaamme
pl., 1
te sinkoutukaa
pl., 2
he sinkoutukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä sinkoudu
sing., 2
hän älköön sinkoutuko
sing., 3
me älkäämme sinkoutuko
pl., 1
te älkää sinkoutuko
pl., 2
he älkööt sinkoutuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon sinkoutunut
sing., 3
he olkoot sinkoutuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko sinkoutunut
sing., 3
he älkööt olko sinkoutuneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
sinkoutua
sinkoutuakseni
Infinitiivi 2
sinkoutuessa
inessive
sinkoutuen
instructive
sinkouduttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
sinkoutumassa
inessive
sinkoutumasta
elative
sinkoutumaan
illative
sinkoutumalla
adessive
sinkoutumatta
abessive
sinkoutuman
instructive
Infinitiivi 4
sinkoutuminen
nominative
Infinitiivi 5
sinkoutumaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
sinkoutuva
active
sinkouduttava
passive
Partisiipin perfekti
sinkoutunut
active
sinkouduttu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z