Conjugation of the verb TALLAUTUI - Finnish

Conjugations are shown for the word "tallautua" found in the query. The original query was "tallautui".
tallautua
Infinitiivi 1
tallaudun
Preesens indikatiivi, sing., 1
tallautunut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä tallaudun
sing., 1
sinä tallaudut
sing., 2
hän tallautuu
sing., 3
me tallaudumme
pl., 1
te tallaudutte
pl., 2
he tallautuvat
pl., 3
minä en tallaudu
sing., 1
sinä et tallaudu
sing., 2
hän ei tallaudu
sing., 3
me emme tallaudu
pl., 1
te ette tallaudu
pl., 2
he eivät tallaudu
pl., 3
minä tallauduin
sing., 1
sinä tallauduit
sing., 2
hän tallautui
sing., 3
me tallauduimme
pl., 1
te tallauduitte
pl., 2
he tallautuivat
pl., 3
minä en tallautunut
sing., 1
sinä et tallautunut
sing., 2
hän ei tallautunut
sing., 3
me emme tallautuneet
pl., 1
te ette tallautuneet
pl., 2
he eivät tallautuneet
pl., 3
minä olen tallautunut
sing., 1
sinä olet tallautunut
sing., 2
hän on tallautunut
sing., 3
me olemme tallautuneet
pl., 1
te olette tallautuneet
pl., 2
he ovat tallautuneet
pl., 3
minä en ole tallautunut
sing., 1
sinä et ole tallautunut
sing., 2
hän ei ole tallautunut
sing., 3
me emme ole tallautuneet
pl., 1
te ette ole tallautuneet
pl., 2
he eivät ole tallautuneet
pl., 3
minä olin tallautunut
sing., 1
sinä olit tallautunut
sing., 2
hän oli tallautunut
sing., 3
me olimme tallautuneet
pl., 1
te olitte tallautuneet
pl., 2
he olivat tallautuneet
pl., 3
minä en ollut tallautunut
sing., 1
sinä et ollut tallautunut
sing., 2
hän ei ollut tallautunut
sing., 3
me emme olleet tallautuneet
pl., 1
te ette olleet tallautuneet
pl., 2
he eivät olleet tallautuneet
pl., 3

Konditionaali
minä tallautuisin
sing., 1
sinä tallautuisit
sing., 2
hän tallautuisi
sing., 3
me tallautuisimme
pl., 1
te tallautuisitte
pl., 2
he tallautuisivat
pl., 3
minä en tallautuisi
sing., 1
sinä et tallautuisi
sing., 2
hän ei tallautuisi
sing., 3
me emme tallautuisi
pl., 1
te ette tallautuisi
pl., 2
he eivät tallautuisi
pl., 3
minä olisin tallautunut
sing., 1
sinä olisit tallautunut
sing., 2
hän olisi tallautunut
sing., 3
me olisimme tallautuneet
pl., 1
te olisitte tallautuneet
pl., 2
he olisivat tallautuneet
pl., 3
minä en olisi tallautunut
sing., 1
sinä et olisi tallautunut
sing., 2
hän ei olisi tallautunut
sing., 3
me emme olisi tallautuneet
pl., 1
te ette olisi tallautuneet
pl., 2
he eivät olisi tallautuneet
pl., 3

Potentiaali
minä tallautunen
sing., 1
sinä tallautunet
sing., 2
hän tallautunee
sing., 3
me tallautunemme
pl., 1
te tallautunette
pl., 2
he tallautunevat
pl., 3
minä en tallautune
sing., 1
sinä et tallautune
sing., 2
hän ei tallautune
sing., 3
me emme tallautune
pl., 1
te ette tallautune
pl., 2
he eivät tallautune
pl., 3
minä lienen tallautunut
sing., 1
sinä lienet tallautunut
sing., 2
hän lienee tallautunut
sing., 3
me lienemme tallautuneet
pl., 1
te lienette tallautuneet
pl., 2
he lienevät tallautuneet
pl., 3
minä en liene tallautunut
sing., 1
sinä et liene tallautunut
sing., 2
hän ei liene tallautunut
sing., 3
me emme liene tallautuneet
pl., 1
te ette liene tallautuneet
pl., 2
he eivät liene tallautuneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä tallaudu
sing., 2
hän tallautukoon
sing., 3
me tallautukaamme
pl., 1
te tallautukaa
pl., 2
he tallautukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä tallaudu
sing., 2
hän älköön tallautuko
sing., 3
me älkäämme tallautuko
pl., 1
te älkää tallautuko
pl., 2
he älkööt tallautuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon tallautunut
sing., 3
he olkoot tallautuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko tallautunut
sing., 3
he älkööt olko tallautuneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
tallautua
tallautuakseni
Infinitiivi 2
tallautuessa
inessive
tallautuen
instructive
tallauduttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
tallautumassa
inessive
tallautumasta
elative
tallautumaan
illative
tallautumalla
adessive
tallautumatta
abessive
tallautuman
instructive
Infinitiivi 4
tallautuminen
nominative
Infinitiivi 5
tallautumaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
tallautuva
active
tallauduttava
passive
Partisiipin perfekti
tallautunut
active
tallauduttu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z