Conjugation of the verb TALLOTTIIN - Finnish

tallon
Preesens indikatiivi, sing., 1
tallonut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä tallon
sing., 1
sinä tallot
sing., 2
hän talloo
sing., 3
me tallomme
pl., 1
te tallotte
pl., 2
he tallovat
pl., 3
minä en tallo
sing., 1
sinä et tallo
sing., 2
hän ei tallo
sing., 3
me emme tallo
pl., 1
te ette tallo
pl., 2
he eivät tallo
pl., 3
minä talloin
sing., 1
sinä talloit
sing., 2
me talloimme
pl., 1
te talloitte
pl., 2
he talloivat
pl., 3
minä en tallonut
sing., 1
sinä et tallonut
sing., 2
hän ei tallonut
sing., 3
me emme talloneet
pl., 1
te ette talloneet
pl., 2
he eivät talloneet
pl., 3
minä olen tallonut
sing., 1
sinä olet tallonut
sing., 2
hän on tallonut
sing., 3
me olemme talloneet
pl., 1
te olette talloneet
pl., 2
he ovat talloneet
pl., 3
minä en ole tallonut
sing., 1
sinä et ole tallonut
sing., 2
hän ei ole tallonut
sing., 3
me emme ole talloneet
pl., 1
te ette ole talloneet
pl., 2
he eivät ole talloneet
pl., 3
minä olin tallonut
sing., 1
sinä olit tallonut
sing., 2
hän oli tallonut
sing., 3
me olimme talloneet
pl., 1
te olitte talloneet
pl., 2
he olivat talloneet
pl., 3
minä en ollut tallonut
sing., 1
sinä et ollut tallonut
sing., 2
hän ei ollut tallonut
sing., 3
me emme olleet talloneet
pl., 1
te ette olleet talloneet
pl., 2
he eivät olleet talloneet
pl., 3

Konditionaali
minä talloisin
sing., 1
sinä talloisit
sing., 2
hän talloisi
sing., 3
me talloisimme
pl., 1
te talloisitte
pl., 2
he talloisivat
pl., 3
minä en talloisi
sing., 1
sinä et talloisi
sing., 2
hän ei talloisi
sing., 3
me emme talloisi
pl., 1
te ette talloisi
pl., 2
he eivät talloisi
pl., 3
minä olisin tallonut
sing., 1
sinä olisit tallonut
sing., 2
hän olisi tallonut
sing., 3
me olisimme talloneet
pl., 1
te olisitte talloneet
pl., 2
he olisivat talloneet
pl., 3
minä en olisi tallonut
sing., 1
sinä et olisi tallonut
sing., 2
hän ei olisi tallonut
sing., 3
me emme olisi talloneet
pl., 1
te ette olisi talloneet
pl., 2
he eivät olisi talloneet
pl., 3

Potentiaali
minä tallonen
sing., 1
sinä tallonet
sing., 2
hän tallonee
sing., 3
me tallonemme
pl., 1
te tallonette
pl., 2
he tallonevat
pl., 3
minä en tallone
sing., 1
sinä et tallone
sing., 2
hän ei tallone
sing., 3
me emme tallone
pl., 1
te ette tallone
pl., 2
he eivät tallone
pl., 3
minä lienen tallonut
sing., 1
sinä lienet tallonut
sing., 2
hän lienee tallonut
sing., 3
me lienemme talloneet
pl., 1
te lienette talloneet
pl., 2
he lienevät talloneet
pl., 3
minä en liene tallonut
sing., 1
sinä et liene tallonut
sing., 2
hän ei liene tallonut
sing., 3
me emme liene talloneet
pl., 1
te ette liene talloneet
pl., 2
he eivät liene talloneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä tallo
sing., 2
hän tallokoon
sing., 3
me tallokaamme
pl., 1
te tallokaa
pl., 2
he tallokoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä tallo
sing., 2
hän älköön talloko
sing., 3
me älkäämme talloko
pl., 1
te älkää talloko
pl., 2
he älkööt talloko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon tallonut
sing., 3
he olkoot talloneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko tallonut
sing., 3
he älkööt olko talloneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
talloakseni
Infinitiivi 2
talloessa
inessive
talloen
instructive
tallottaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
tallomassa
inessive
tallomasta
elative
tallomalla
adessive
tallomatta
abessive
talloman
instructive
Infinitiivi 4
tallominen
nominative
Infinitiivi 5
tallomaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
tallova
active
tallottava
passive
Partisiipin perfekti
tallonut
active
tallottu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z