Conjugation of the verb TEOLLISTAA - Finnish

teollistaa
Infinitiivi 1
teollistan
Preesens indikatiivi, sing., 1
teollistanut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä teollistan
sing., 1
sinä teollistat
sing., 2
hän teollistaa
sing., 3
me teollistamme
pl., 1
te teollistatte
pl., 2
he teollistavat
pl., 3
minä en teollista
sing., 1
sinä et teollista
sing., 2
hän ei teollista
sing., 3
me emme teollista
pl., 1
te ette teollista
pl., 2
he eivät teollista
pl., 3
minä teollistin
sing., 1
sinä teollistit
sing., 2
hän teollisti
sing., 3
me teollistimme
pl., 1
te teollistitte
pl., 2
he teollistivat
pl., 3
minä en teollistanut
sing., 1
sinä et teollistanut
sing., 2
hän ei teollistanut
sing., 3
me emme teollistaneet
pl., 1
te ette teollistaneet
pl., 2
he eivät teollistaneet
pl., 3
minä olen teollistanut
sing., 1
sinä olet teollistanut
sing., 2
hän on teollistanut
sing., 3
me olemme teollistaneet
pl., 1
te olette teollistaneet
pl., 2
he ovat teollistaneet
pl., 3
minä en ole teollistanut
sing., 1
sinä et ole teollistanut
sing., 2
hän ei ole teollistanut
sing., 3
me emme ole teollistaneet
pl., 1
te ette ole teollistaneet
pl., 2
he eivät ole teollistaneet
pl., 3
minä olin teollistanut
sing., 1
sinä olit teollistanut
sing., 2
hän oli teollistanut
sing., 3
me olimme teollistaneet
pl., 1
te olitte teollistaneet
pl., 2
he olivat teollistaneet
pl., 3
minä en ollut teollistanut
sing., 1
sinä et ollut teollistanut
sing., 2
hän ei ollut teollistanut
sing., 3
me emme olleet teollistaneet
pl., 1
te ette olleet teollistaneet
pl., 2
he eivät olleet teollistaneet
pl., 3

Konditionaali
minä teollistaisin
sing., 1
sinä teollistaisit
sing., 2
hän teollistaisi
sing., 3
me teollistaisimme
pl., 1
te teollistaisitte
pl., 2
he teollistaisivat
pl., 3
minä en teollistaisi
sing., 1
sinä et teollistaisi
sing., 2
hän ei teollistaisi
sing., 3
me emme teollistaisi
pl., 1
te ette teollistaisi
pl., 2
he eivät teollistaisi
pl., 3
minä olisin teollistanut
sing., 1
sinä olisit teollistanut
sing., 2
hän olisi teollistanut
sing., 3
me olisimme teollistaneet
pl., 1
te olisitte teollistaneet
pl., 2
he olisivat teollistaneet
pl., 3
minä en olisi teollistanut
sing., 1
sinä et olisi teollistanut
sing., 2
hän ei olisi teollistanut
sing., 3
me emme olisi teollistaneet
pl., 1
te ette olisi teollistaneet
pl., 2
he eivät olisi teollistaneet
pl., 3

Potentiaali
minä teollistanen
sing., 1
sinä teollistanet
sing., 2
hän teollistanee
sing., 3
me teollistanemme
pl., 1
te teollistanette
pl., 2
he teollistanevat
pl., 3
minä en teollistane
sing., 1
sinä et teollistane
sing., 2
hän ei teollistane
sing., 3
me emme teollistane
pl., 1
te ette teollistane
pl., 2
he eivät teollistane
pl., 3
minä lienen teollistanut
sing., 1
sinä lienet teollistanut
sing., 2
hän lienee teollistanut
sing., 3
me lienemme teollistaneet
pl., 1
te lienette teollistaneet
pl., 2
he lienevät teollistaneet
pl., 3
minä en liene teollistanut
sing., 1
sinä et liene teollistanut
sing., 2
hän ei liene teollistanut
sing., 3
me emme liene teollistaneet
pl., 1
te ette liene teollistaneet
pl., 2
he eivät liene teollistaneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
hän teollistakoon
sing., 3
me teollistakaamme
pl., 1
te teollistakaa
pl., 2
he teollistakoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä teollista
sing., 2
hän älköön teollistako
sing., 3
me älkäämme teollistako
pl., 1
te älkää teollistako
pl., 2
he älkööt teollistako
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon teollistanut
sing., 3
he olkoot teollistaneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko teollistanut
sing., 3
he älkööt olko teollistaneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
teollistaa
teollistaakseni
Infinitiivi 2
teollistaessa
inessive
teollistaen
instructive
teollistettaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
teollistamassa
inessive
teollistamasta
elative
teollistamaan
illative
teollistamalla
adessive
teollistamatta
abessive
teollistaman
instructive
Infinitiivi 4
teollistaminen
nominative
Infinitiivi 5
teollistamaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
teollistava
active
teollistettava
passive
Partisiipin perfekti
teollistanut
active
teollistettu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z