Conjugation of the verb TUOHTUA - Finnish
Indikatiivi
minä tuohdun
sing., 1
sinä tuohdut
sing., 2
hän tuohtuu
sing., 3
me tuohdumme
pl., 1
te tuohdutte
pl., 2
he tuohtuvat
pl., 3
minä en tuohdu
sing., 1
sinä et tuohdu
sing., 2
hän ei tuohdu
sing., 3
me emme tuohdu
pl., 1
te ette tuohdu
pl., 2
he eivät tuohdu
pl., 3
minä tuohduin
sing., 1
sinä tuohduit
sing., 2
hän tuohtui
sing., 3
me tuohduimme
pl., 1
te tuohduitte
pl., 2
he tuohtuivat
pl., 3
minä en tuohtunut
sing., 1
sinä et tuohtunut
sing., 2
hän ei tuohtunut
sing., 3
me emme tuohtuneet
pl., 1
te ette tuohtuneet
pl., 2
he eivät tuohtuneet
pl., 3
minä olen tuohtunut
sing., 1
hän on tuohtunut
sing., 3
me olemme tuohtuneet
pl., 1
te olette tuohtuneet
pl., 2
he ovat tuohtuneet
pl., 3
minä en ole tuohtunut
sing., 1
sinä et ole tuohtunut
sing., 2
hän ei ole tuohtunut
sing., 3
me emme ole tuohtuneet
pl., 1
te ette ole tuohtuneet
pl., 2
he eivät ole tuohtuneet
pl., 3
minä olin tuohtunut
sing., 1
sinä olit tuohtunut
sing., 2
hän oli tuohtunut
sing., 3
me olimme tuohtuneet
pl., 1
te olitte tuohtuneet
pl., 2
he olivat tuohtuneet
pl., 3
minä en ollut tuohtunut
sing., 1
sinä et ollut tuohtunut
sing., 2
hän ei ollut tuohtunut
sing., 3
me emme olleet tuohtuneet
pl., 1
te ette olleet tuohtuneet
pl., 2
he eivät olleet tuohtuneet
pl., 3
Konditionaali
minä tuohtuisin
sing., 1
sinä tuohtuisit
sing., 2
hän tuohtuisi
sing., 3
me tuohtuisimme
pl., 1
te tuohtuisitte
pl., 2
he tuohtuisivat
pl., 3
minä en tuohtuisi
sing., 1
sinä et tuohtuisi
sing., 2
hän ei tuohtuisi
sing., 3
me emme tuohtuisi
pl., 1
te ette tuohtuisi
pl., 2
he eivät tuohtuisi
pl., 3
minä olisin tuohtunut
sing., 1
sinä olisit tuohtunut
sing., 2
hän olisi tuohtunut
sing., 3
me olisimme tuohtuneet
pl., 1
te olisitte tuohtuneet
pl., 2
he olisivat tuohtuneet
pl., 3
minä en olisi tuohtunut
sing., 1
sinä et olisi tuohtunut
sing., 2
hän ei olisi tuohtunut
sing., 3
me emme olisi tuohtuneet
pl., 1
te ette olisi tuohtuneet
pl., 2
he eivät olisi tuohtuneet
pl., 3
Potentiaali
minä tuohtunen
sing., 1
sinä tuohtunet
sing., 2
hän tuohtunee
sing., 3
me tuohtunemme
pl., 1
te tuohtunette
pl., 2
he tuohtunevat
pl., 3
minä en tuohtune
sing., 1
sinä et tuohtune
sing., 2
hän ei tuohtune
sing., 3
me emme tuohtune
pl., 1
te ette tuohtune
pl., 2
he eivät tuohtune
pl., 3
minä lienen tuohtunut
sing., 1
sinä lienet tuohtunut
sing., 2
hän lienee tuohtunut
sing., 3
me lienemme tuohtuneet
pl., 1
te lienette tuohtuneet
pl., 2
he lienevät tuohtuneet
pl., 3
minä en liene tuohtunut
sing., 1
sinä et liene tuohtunut
sing., 2
hän ei liene tuohtunut
sing., 3
me emme liene tuohtuneet
pl., 1
te ette liene tuohtuneet
pl., 2
he eivät liene tuohtuneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä tuohdu
sing., 2
hän tuohtukoon
sing., 3
me tuohtukaamme
pl., 1
te tuohtukaa
pl., 2
he tuohtukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä tuohdu
sing., 2
hän älköön tuohtuko
sing., 3
me älkäämme tuohtuko
pl., 1
te älkää tuohtuko
pl., 2
he älkööt tuohtuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon tuohtunut
sing., 3
he olkoot tuohtuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko tuohtunut
sing., 3
he älkööt olko tuohtuneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
tuohtua
tuohtuakseni
Infinitiivi 2
tuohtuessa
inessive
tuohtuen
instructive
tuohduttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
tuohtumassa
inessive
tuohtumasta
elative
tuohtumaan
illative
tuohtumalla
adessive
tuohtumatta
abessive
tuohtuman
instructive
Infinitiivi 4
tuohtuminen
nominative
Infinitiivi 5
tuohtumaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
tuohtuva
active
tuohduttava
passive
Partisiipin perfekti
tuohduttu
passive