Conjugation of the verb UNEKSINEET - Finnish
Indikatiivi
minä en uneksi
sing., 1
sinä et uneksi
sing., 2
hän ei uneksi
sing., 3
me emme uneksi
pl., 1
te ette uneksi
pl., 2
he eivät uneksi
pl., 3
minä en uneksinut
sing., 1
sinä et uneksinut
sing., 2
hän ei uneksinut
sing., 3
me emme uneksineet
pl., 1
te ette uneksineet
pl., 2
he eivät uneksineet
pl., 3
sinä olet uneksinut
sing., 2
hän on uneksinut
sing., 3
me olemme uneksineet
pl., 1
te olette uneksineet
pl., 2
he ovat uneksineet
pl., 3
minä en ole uneksinut
sing., 1
sinä et ole uneksinut
sing., 2
hän ei ole uneksinut
sing., 3
me emme ole uneksineet
pl., 1
te ette ole uneksineet
pl., 2
he eivät ole uneksineet
pl., 3
minä olin uneksinut
sing., 1
sinä olit uneksinut
sing., 2
hän oli uneksinut
sing., 3
me olimme uneksineet
pl., 1
te olitte uneksineet
pl., 2
he olivat uneksineet
pl., 3
minä en ollut uneksinut
sing., 1
sinä et ollut uneksinut
sing., 2
hän ei ollut uneksinut
sing., 3
me emme olleet uneksineet
pl., 1
te ette olleet uneksineet
pl., 2
he eivät olleet uneksineet
pl., 3
Konditionaali
minä uneksisin
sing., 1
sinä uneksisit
sing., 2
hän uneksisi
sing., 3
me uneksisimme
pl., 1
te uneksisitte
pl., 2
he uneksisivat
pl., 3
minä en uneksisi
sing., 1
sinä et uneksisi
sing., 2
hän ei uneksisi
sing., 3
me emme uneksisi
pl., 1
te ette uneksisi
pl., 2
he eivät uneksisi
pl., 3
minä olisin uneksinut
sing., 1
sinä olisit uneksinut
sing., 2
hän olisi uneksinut
sing., 3
me olisimme uneksineet
pl., 1
te olisitte uneksineet
pl., 2
he olisivat uneksineet
pl., 3
minä en olisi uneksinut
sing., 1
sinä et olisi uneksinut
sing., 2
hän ei olisi uneksinut
sing., 3
me emme olisi uneksineet
pl., 1
te ette olisi uneksineet
pl., 2
he eivät olisi uneksineet
pl., 3
Potentiaali
minä uneksinen
sing., 1
sinä uneksinet
sing., 2
hän uneksinee
sing., 3
me uneksinemme
pl., 1
te uneksinette
pl., 2
he uneksinevat
pl., 3
minä en uneksine
sing., 1
sinä et uneksine
sing., 2
hän ei uneksine
sing., 3
me emme uneksine
pl., 1
te ette uneksine
pl., 2
he eivät uneksine
pl., 3
minä lienen uneksinut
sing., 1
sinä lienet uneksinut
sing., 2
hän lienee uneksinut
sing., 3
me lienemme uneksineet
pl., 1
te lienette uneksineet
pl., 2
he lienevät uneksineet
pl., 3
minä en liene uneksinut
sing., 1
sinä et liene uneksinut
sing., 2
hän ei liene uneksinut
sing., 3
me emme liene uneksineet
pl., 1
te ette liene uneksineet
pl., 2
he eivät liene uneksineet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
hän uneksikoon
sing., 3
me uneksikaamme
pl., 1
te uneksikaa
pl., 2
he uneksikoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä uneksi
sing., 2
hän älköön uneksiko
sing., 3
me älkäämme uneksiko
pl., 1
te älkää uneksiko
pl., 2
he älkööt uneksiko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon uneksinut
sing., 3
he olkoot uneksineet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko uneksinut
sing., 3
he älkööt olko uneksineet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
uneksiakseni
Infinitiivi 2
Infinitiivi 3
uneksimassa
inessive
uneksimasta
elative
uneksimalla
adessive
uneksimatta
abessive
uneksiman
instructive
Infinitiivi 4
Infinitiivi 5
uneksimaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
uneksiva
active
uneksittava
passive
Partisiipin perfekti
uneksittu
passive