Conjugation of the verb VAALETA - Finnish

vaaleta
Infinitiivi 1
vaalenen
Preesens indikatiivi, sing., 1
vaalennut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä vaalenen
sing., 1
sinä vaalenet
sing., 2
hän vaalenee
sing., 3
me vaalenemme
pl., 1
te vaalenette
pl., 2
he vaalenevat
pl., 3
minä en vaalene
sing., 1
sinä et vaalene
sing., 2
hän ei vaalene
sing., 3
me emme vaalene
pl., 1
te ette vaalene
pl., 2
he eivät vaalene
pl., 3
minä vaalenin
sing., 1
sinä vaalenit
sing., 2
hän vaaleni
sing., 3
me vaalenimme
pl., 1
te vaalenitte
pl., 2
he vaalenivat
pl., 3
minä en vaalennut
sing., 1
sinä et vaalennut
sing., 2
hän ei vaalennut
sing., 3
me emme vaalenneet
pl., 1
te ette vaalenneet
pl., 2
he eivät vaalenneet
pl., 3
minä olen vaalennut
sing., 1
sinä olet vaalennut
sing., 2
hän on vaalennut
sing., 3
me olemme vaalenneet
pl., 1
te olette vaalenneet
pl., 2
he ovat vaalenneet
pl., 3
minä en ole vaalennut
sing., 1
sinä et ole vaalennut
sing., 2
hän ei ole vaalennut
sing., 3
me emme ole vaalenneet
pl., 1
te ette ole vaalenneet
pl., 2
he eivät ole vaalenneet
pl., 3
minä olin vaalennut
sing., 1
sinä olit vaalennut
sing., 2
hän oli vaalennut
sing., 3
me olimme vaalenneet
pl., 1
te olitte vaalenneet
pl., 2
he olivat vaalenneet
pl., 3
minä en ollut vaalennut
sing., 1
sinä et ollut vaalennut
sing., 2
hän ei ollut vaalennut
sing., 3
me emme olleet vaalenneet
pl., 1
te ette olleet vaalenneet
pl., 2
he eivät olleet vaalenneet
pl., 3

Konditionaali
minä vaalenisin
sing., 1
sinä vaalenisit
sing., 2
hän vaalenisi
sing., 3
me vaalenisimme
pl., 1
te vaalenisitte
pl., 2
he vaalenisivat
pl., 3
minä en vaalenisi
sing., 1
sinä et vaalenisi
sing., 2
hän ei vaalenisi
sing., 3
me emme vaalenisi
pl., 1
te ette vaalenisi
pl., 2
he eivät vaalenisi
pl., 3
minä olisin vaalennut
sing., 1
sinä olisit vaalennut
sing., 2
hän olisi vaalennut
sing., 3
me olisimme vaalenneet
pl., 1
te olisitte vaalenneet
pl., 2
he olisivat vaalenneet
pl., 3
minä en olisi vaalennut
sing., 1
sinä et olisi vaalennut
sing., 2
hän ei olisi vaalennut
sing., 3
me emme olisi vaalenneet
pl., 1
te ette olisi vaalenneet
pl., 2
he eivät olisi vaalenneet
pl., 3

Potentiaali
minä vaalennen
sing., 1
sinä vaalennet
sing., 2
hän vaalennee
sing., 3
me vaalennemme
pl., 1
te vaalennette
pl., 2
he vaalennevat
pl., 3
minä en vaalenne
sing., 1
sinä et vaalenne
sing., 2
hän ei vaalenne
sing., 3
me emme vaalenne
pl., 1
te ette vaalenne
pl., 2
he eivät vaalenne
pl., 3
minä lienen vaalennut
sing., 1
sinä lienet vaalennut
sing., 2
hän lienee vaalennut
sing., 3
me lienemme vaalenneet
pl., 1
te lienette vaalenneet
pl., 2
he lienevät vaalenneet
pl., 3
minä en liene vaalennut
sing., 1
sinä et liene vaalennut
sing., 2
hän ei liene vaalennut
sing., 3
me emme liene vaalenneet
pl., 1
te ette liene vaalenneet
pl., 2
he eivät liene vaalenneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä vaalene
sing., 2
hän vaaletkoon
sing., 3
me vaaletkaamme
pl., 1
te vaaletkaa
pl., 2
he vaaletkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä vaalene
sing., 2
hän älköön vaaletko
sing., 3
me älkäämme vaaletko
pl., 1
te älkää vaaletko
pl., 2
he älkööt vaaletko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon vaalennut
sing., 3
he olkoot vaalenneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko vaalennut
sing., 3
he älkööt olko vaalenneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
vaaleta
vaaletakseni
Infinitiivi 2
vaaletessa
inessive
vaaleten
instructive
vaalettaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
vaalenemassa
inessive
vaalenemasta
elative
vaalenemaan
illative
vaalenemalla
adessive
vaalenematta
abessive
vaaleneman
instructive
Infinitiivi 5
vaalenemaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
vaaleneva
active
vaalettava
passive
Partisiipin perfekti
vaalennut
active
vaalettu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z