Conjugation of the verb VAIHEITTAA - Finnish

vaiheittaa
Infinitiivi 1
vaiheitan
Preesens indikatiivi, sing., 1
vaiheittanut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä vaiheitan
sing., 1
sinä vaiheitat
sing., 2
hän vaiheittaa
sing., 3
me vaiheitamme
pl., 1
te vaiheitatte
pl., 2
he vaiheittavat
pl., 3
minä en vaiheita
sing., 1
sinä et vaiheita
sing., 2
hän ei vaiheita
sing., 3
me emme vaiheita
pl., 1
te ette vaiheita
pl., 2
he eivät vaiheita
pl., 3
minä vaiheitin
sing., 1
sinä vaiheitit
sing., 2
hän vaiheitti
sing., 3
me vaiheitimme
pl., 1
te vaiheititte
pl., 2
he vaiheittivat
pl., 3
minä en vaiheittanut
sing., 1
sinä et vaiheittanut
sing., 2
hän ei vaiheittanut
sing., 3
me emme vaiheittaneet
pl., 1
te ette vaiheittaneet
pl., 2
he eivät vaiheittaneet
pl., 3
minä olen vaiheittanut
sing., 1
sinä olet vaiheittanut
sing., 2
hän on vaiheittanut
sing., 3
me olemme vaiheittaneet
pl., 1
te olette vaiheittaneet
pl., 2
he ovat vaiheittaneet
pl., 3
minä en ole vaiheittanut
sing., 1
sinä et ole vaiheittanut
sing., 2
hän ei ole vaiheittanut
sing., 3
me emme ole vaiheittaneet
pl., 1
te ette ole vaiheittaneet
pl., 2
he eivät ole vaiheittaneet
pl., 3
minä olin vaiheittanut
sing., 1
sinä olit vaiheittanut
sing., 2
hän oli vaiheittanut
sing., 3
me olimme vaiheittaneet
pl., 1
te olitte vaiheittaneet
pl., 2
he olivat vaiheittaneet
pl., 3
minä en ollut vaiheittanut
sing., 1
sinä et ollut vaiheittanut
sing., 2
hän ei ollut vaiheittanut
sing., 3
me emme olleet vaiheittaneet
pl., 1
te ette olleet vaiheittaneet
pl., 2
he eivät olleet vaiheittaneet
pl., 3

Konditionaali
minä vaiheittaisin
sing., 1
sinä vaiheittaisit
sing., 2
hän vaiheittaisi
sing., 3
me vaiheittaisimme
pl., 1
te vaiheittaisitte
pl., 2
he vaiheittaisivat
pl., 3
minä en vaiheittaisi
sing., 1
sinä et vaiheittaisi
sing., 2
hän ei vaiheittaisi
sing., 3
me emme vaiheittaisi
pl., 1
te ette vaiheittaisi
pl., 2
he eivät vaiheittaisi
pl., 3
minä olisin vaiheittanut
sing., 1
sinä olisit vaiheittanut
sing., 2
hän olisi vaiheittanut
sing., 3
me olisimme vaiheittaneet
pl., 1
te olisitte vaiheittaneet
pl., 2
he olisivat vaiheittaneet
pl., 3
minä en olisi vaiheittanut
sing., 1
sinä et olisi vaiheittanut
sing., 2
hän ei olisi vaiheittanut
sing., 3
me emme olisi vaiheittaneet
pl., 1
te ette olisi vaiheittaneet
pl., 2
he eivät olisi vaiheittaneet
pl., 3

Potentiaali
minä vaiheittanen
sing., 1
sinä vaiheittanet
sing., 2
hän vaiheittanee
sing., 3
me vaiheittanemme
pl., 1
te vaiheittanette
pl., 2
he vaiheittanevat
pl., 3
minä en vaiheittane
sing., 1
sinä et vaiheittane
sing., 2
hän ei vaiheittane
sing., 3
me emme vaiheittane
pl., 1
te ette vaiheittane
pl., 2
he eivät vaiheittane
pl., 3
minä lienen vaiheittanut
sing., 1
sinä lienet vaiheittanut
sing., 2
hän lienee vaiheittanut
sing., 3
me lienemme vaiheittaneet
pl., 1
te lienette vaiheittaneet
pl., 2
he lienevät vaiheittaneet
pl., 3
minä en liene vaiheittanut
sing., 1
sinä et liene vaiheittanut
sing., 2
hän ei liene vaiheittanut
sing., 3
me emme liene vaiheittaneet
pl., 1
te ette liene vaiheittaneet
pl., 2
he eivät liene vaiheittaneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
hän vaiheittakoon
sing., 3
me vaiheittakaamme
pl., 1
te vaiheittakaa
pl., 2
he vaiheittakoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä vaiheita
sing., 2
hän älköön vaiheittako
sing., 3
me älkäämme vaiheittako
pl., 1
te älkää vaiheittako
pl., 2
he älkööt vaiheittako
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon vaiheittanut
sing., 3
he olkoot vaiheittaneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko vaiheittanut
sing., 3
he älkööt olko vaiheittaneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
vaiheittaa
vaiheittaakseni
Infinitiivi 2
vaiheittaessa
inessive
vaiheittaen
instructive
vaiheitettaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
vaiheittamassa
inessive
vaiheittamasta
elative
vaiheittamaan
illative
vaiheittamalla
adessive
vaiheittamatta
abessive
vaiheittaman
instructive
Infinitiivi 4
vaiheittaminen
nominative
Infinitiivi 5
vaiheittamaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
vaiheittava
active
vaiheitettava
passive
Partisiipin perfekti
vaiheittanut
active
vaiheitettu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z