Conjugation of the verb VAKAVOITTAA - Finnish

vakavoittaa
Infinitiivi 1
vakavoitan
Preesens indikatiivi, sing., 1
vakavoittanut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä vakavoitan
sing., 1
sinä vakavoitat
sing., 2
hän vakavoittaa
sing., 3
me vakavoitamme
pl., 1
te vakavoitatte
pl., 2
he vakavoittavat
pl., 3
minä en vakavoita
sing., 1
sinä et vakavoita
sing., 2
hän ei vakavoita
sing., 3
me emme vakavoita
pl., 1
te ette vakavoita
pl., 2
he eivät vakavoita
pl., 3
minä vakavoitin
sing., 1
sinä vakavoitit
sing., 2
hän vakavoitti
sing., 3
me vakavoitimme
pl., 1
te vakavoititte
pl., 2
he vakavoittivat
pl., 3
minä en vakavoittanut
sing., 1
sinä et vakavoittanut
sing., 2
hän ei vakavoittanut
sing., 3
me emme vakavoittaneet
pl., 1
te ette vakavoittaneet
pl., 2
he eivät vakavoittaneet
pl., 3
minä olen vakavoittanut
sing., 1
sinä olet vakavoittanut
sing., 2
hän on vakavoittanut
sing., 3
me olemme vakavoittaneet
pl., 1
te olette vakavoittaneet
pl., 2
he ovat vakavoittaneet
pl., 3
minä en ole vakavoittanut
sing., 1
sinä et ole vakavoittanut
sing., 2
hän ei ole vakavoittanut
sing., 3
me emme ole vakavoittaneet
pl., 1
te ette ole vakavoittaneet
pl., 2
he eivät ole vakavoittaneet
pl., 3
minä olin vakavoittanut
sing., 1
sinä olit vakavoittanut
sing., 2
hän oli vakavoittanut
sing., 3
me olimme vakavoittaneet
pl., 1
te olitte vakavoittaneet
pl., 2
he olivat vakavoittaneet
pl., 3
minä en ollut vakavoittanut
sing., 1
sinä et ollut vakavoittanut
sing., 2
hän ei ollut vakavoittanut
sing., 3
me emme olleet vakavoittaneet
pl., 1
te ette olleet vakavoittaneet
pl., 2
he eivät olleet vakavoittaneet
pl., 3

Konditionaali
minä vakavoittaisin
sing., 1
sinä vakavoittaisit
sing., 2
hän vakavoittaisi
sing., 3
me vakavoittaisimme
pl., 1
te vakavoittaisitte
pl., 2
he vakavoittaisivat
pl., 3
minä en vakavoittaisi
sing., 1
sinä et vakavoittaisi
sing., 2
hän ei vakavoittaisi
sing., 3
me emme vakavoittaisi
pl., 1
te ette vakavoittaisi
pl., 2
he eivät vakavoittaisi
pl., 3
minä olisin vakavoittanut
sing., 1
sinä olisit vakavoittanut
sing., 2
hän olisi vakavoittanut
sing., 3
me olisimme vakavoittaneet
pl., 1
te olisitte vakavoittaneet
pl., 2
he olisivat vakavoittaneet
pl., 3
minä en olisi vakavoittanut
sing., 1
sinä et olisi vakavoittanut
sing., 2
hän ei olisi vakavoittanut
sing., 3
me emme olisi vakavoittaneet
pl., 1
te ette olisi vakavoittaneet
pl., 2
he eivät olisi vakavoittaneet
pl., 3

Potentiaali
minä vakavoittanen
sing., 1
sinä vakavoittanet
sing., 2
hän vakavoittanee
sing., 3
me vakavoittanemme
pl., 1
te vakavoittanette
pl., 2
he vakavoittanevat
pl., 3
minä en vakavoittane
sing., 1
sinä et vakavoittane
sing., 2
hän ei vakavoittane
sing., 3
me emme vakavoittane
pl., 1
te ette vakavoittane
pl., 2
he eivät vakavoittane
pl., 3
minä lienen vakavoittanut
sing., 1
sinä lienet vakavoittanut
sing., 2
hän lienee vakavoittanut
sing., 3
me lienemme vakavoittaneet
pl., 1
te lienette vakavoittaneet
pl., 2
he lienevät vakavoittaneet
pl., 3
minä en liene vakavoittanut
sing., 1
sinä et liene vakavoittanut
sing., 2
hän ei liene vakavoittanut
sing., 3
me emme liene vakavoittaneet
pl., 1
te ette liene vakavoittaneet
pl., 2
he eivät liene vakavoittaneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä vakavoita
sing., 2
hän vakavoittakoon
sing., 3
me vakavoittakaamme
pl., 1
te vakavoittakaa
pl., 2
he vakavoittakoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä vakavoita
sing., 2
hän älköön vakavoittako
sing., 3
me älkäämme vakavoittako
pl., 1
te älkää vakavoittako
pl., 2
he älkööt vakavoittako
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon vakavoittanut
sing., 3
he olkoot vakavoittaneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko vakavoittanut
sing., 3
he älkööt olko vakavoittaneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
vakavoittaa
vakavoittaakseni
Infinitiivi 2
vakavoittaessa
inessive
vakavoittaen
instructive
vakavoitettaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
vakavoittamassa
inessive
vakavoittamasta
elative
vakavoittamaan
illative
vakavoittamalla
adessive
vakavoittamatta
abessive
vakavoittaman
instructive
Infinitiivi 4
vakavoittaminen
nominative
Infinitiivi 5
vakavoittamaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
vakavoittava
active
vakavoitettava
passive
Partisiipin perfekti
vakavoittanut
active
vakavoitettu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z