Conjugation of the verb VAKIOITUA - Finnish

vakioitua
Infinitiivi 1
vakioidun
Preesens indikatiivi, sing., 1
vakioitunut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä vakioidun
sing., 1
hän vakioituu
sing., 3
me vakioidumme
pl., 1
te vakioidutte
pl., 2
he vakioituvat
pl., 3
minä en vakioidu
sing., 1
sinä et vakioidu
sing., 2
hän ei vakioidu
sing., 3
me emme vakioidu
pl., 1
te ette vakioidu
pl., 2
he eivät vakioidu
pl., 3
minä vakioiduin
sing., 1
sinä vakioiduit
sing., 2
hän vakioitui
sing., 3
me vakioiduimme
pl., 1
te vakioiduitte
pl., 2
he vakioituivat
pl., 3
minä en vakioitunut
sing., 1
sinä et vakioitunut
sing., 2
hän ei vakioitunut
sing., 3
me emme vakioituneet
pl., 1
te ette vakioituneet
pl., 2
he eivät vakioituneet
pl., 3
minä olen vakioitunut
sing., 1
sinä olet vakioitunut
sing., 2
hän on vakioitunut
sing., 3
me olemme vakioituneet
pl., 1
te olette vakioituneet
pl., 2
he ovat vakioituneet
pl., 3
minä en ole vakioitunut
sing., 1
sinä et ole vakioitunut
sing., 2
hän ei ole vakioitunut
sing., 3
me emme ole vakioituneet
pl., 1
te ette ole vakioituneet
pl., 2
he eivät ole vakioituneet
pl., 3
minä olin vakioitunut
sing., 1
sinä olit vakioitunut
sing., 2
hän oli vakioitunut
sing., 3
me olimme vakioituneet
pl., 1
te olitte vakioituneet
pl., 2
he olivat vakioituneet
pl., 3
minä en ollut vakioitunut
sing., 1
sinä et ollut vakioitunut
sing., 2
hän ei ollut vakioitunut
sing., 3
me emme olleet vakioituneet
pl., 1
te ette olleet vakioituneet
pl., 2
he eivät olleet vakioituneet
pl., 3

Konditionaali
minä vakioituisin
sing., 1
sinä vakioituisit
sing., 2
hän vakioituisi
sing., 3
me vakioituisimme
pl., 1
te vakioituisitte
pl., 2
he vakioituisivat
pl., 3
minä en vakioituisi
sing., 1
sinä et vakioituisi
sing., 2
hän ei vakioituisi
sing., 3
me emme vakioituisi
pl., 1
te ette vakioituisi
pl., 2
he eivät vakioituisi
pl., 3
minä olisin vakioitunut
sing., 1
sinä olisit vakioitunut
sing., 2
hän olisi vakioitunut
sing., 3
me olisimme vakioituneet
pl., 1
te olisitte vakioituneet
pl., 2
he olisivat vakioituneet
pl., 3
minä en olisi vakioitunut
sing., 1
sinä et olisi vakioitunut
sing., 2
hän ei olisi vakioitunut
sing., 3
me emme olisi vakioituneet
pl., 1
te ette olisi vakioituneet
pl., 2
he eivät olisi vakioituneet
pl., 3

Potentiaali
minä vakioitunen
sing., 1
sinä vakioitunet
sing., 2
hän vakioitunee
sing., 3
me vakioitunemme
pl., 1
te vakioitunette
pl., 2
he vakioitunevat
pl., 3
minä en vakioitune
sing., 1
sinä et vakioitune
sing., 2
hän ei vakioitune
sing., 3
me emme vakioitune
pl., 1
te ette vakioitune
pl., 2
he eivät vakioitune
pl., 3
minä lienen vakioitunut
sing., 1
sinä lienet vakioitunut
sing., 2
hän lienee vakioitunut
sing., 3
me lienemme vakioituneet
pl., 1
te lienette vakioituneet
pl., 2
he lienevät vakioituneet
pl., 3
minä en liene vakioitunut
sing., 1
sinä et liene vakioitunut
sing., 2
hän ei liene vakioitunut
sing., 3
me emme liene vakioituneet
pl., 1
te ette liene vakioituneet
pl., 2
he eivät liene vakioituneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä vakioidu
sing., 2
hän vakioitukoon
sing., 3
me vakioitukaamme
pl., 1
te vakioitukaa
pl., 2
he vakioitukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä vakioidu
sing., 2
hän älköön vakioituko
sing., 3
me älkäämme vakioituko
pl., 1
te älkää vakioituko
pl., 2
he älkööt vakioituko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon vakioitunut
sing., 3
he olkoot vakioituneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko vakioitunut
sing., 3
he älkööt olko vakioituneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
vakioitua
vakioituakseni
Infinitiivi 2
vakioituessa
inessive
vakioituen
instructive
vakioiduttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
vakioitumassa
inessive
vakioitumasta
elative
vakioitumaan
illative
vakioitumalla
adessive
vakioitumatta
abessive
vakioituman
instructive
Infinitiivi 4
vakioituminen
nominative
Infinitiivi 5
vakioitumaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
vakioituva
active
vakioiduttava
passive
Partisiipin perfekti
vakioitunut
active
vakioiduttu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z