Conjugation of the verb VIUHAHDELLA - Finnish

viuhahdella
Infinitiivi 1
viuhahtelen
Preesens indikatiivi, sing., 1
viuhahdellut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä viuhahtelen
sing., 1
sinä viuhahtelet
sing., 2
hän viuhahtelee
sing., 3
me viuhahtelemme
pl., 1
te viuhahtelette
pl., 2
he viuhahtelevat
pl., 3
minä en viuhahtele
sing., 1
sinä et viuhahtele
sing., 2
hän ei viuhahtele
sing., 3
me emme viuhahtele
pl., 1
te ette viuhahtele
pl., 2
he eivät viuhahtele
pl., 3
minä viuhahtelin
sing., 1
sinä viuhahtelit
sing., 2
hän viuhahteli
sing., 3
me viuhahtelimme
pl., 1
te viuhahtelitte
pl., 2
he viuhahtelivat
pl., 3
minä en viuhahdellut
sing., 1
sinä et viuhahdellut
sing., 2
hän ei viuhahdellut
sing., 3
me emme viuhahdelleet
pl., 1
te ette viuhahdelleet
pl., 2
he eivät viuhahdelleet
pl., 3
minä olen viuhahdellut
sing., 1
sinä olet viuhahdellut
sing., 2
hän on viuhahdellut
sing., 3
me olemme viuhahdelleet
pl., 1
te olette viuhahdelleet
pl., 2
he ovat viuhahdelleet
pl., 3
minä en ole viuhahdellut
sing., 1
sinä et ole viuhahdellut
sing., 2
hän ei ole viuhahdellut
sing., 3
me emme ole viuhahdelleet
pl., 1
te ette ole viuhahdelleet
pl., 2
he eivät ole viuhahdelleet
pl., 3
minä olin viuhahdellut
sing., 1
sinä olit viuhahdellut
sing., 2
hän oli viuhahdellut
sing., 3
me olimme viuhahdelleet
pl., 1
te olitte viuhahdelleet
pl., 2
he olivat viuhahdelleet
pl., 3
minä en ollut viuhahdellut
sing., 1
sinä et ollut viuhahdellut
sing., 2
hän ei ollut viuhahdellut
sing., 3
me emme olleet viuhahdelleet
pl., 1
te ette olleet viuhahdelleet
pl., 2
he eivät olleet viuhahdelleet
pl., 3

Konditionaali
minä viuhahtelisin
sing., 1
sinä viuhahtelisit
sing., 2
hän viuhahtelisi
sing., 3
me viuhahtelisimme
pl., 1
te viuhahtelisitte
pl., 2
he viuhahtelisivat
pl., 3
minä en viuhahtelisi
sing., 1
sinä et viuhahtelisi
sing., 2
hän ei viuhahtelisi
sing., 3
me emme viuhahtelisi
pl., 1
te ette viuhahtelisi
pl., 2
he eivät viuhahtelisi
pl., 3
minä olisin viuhahdellut
sing., 1
sinä olisit viuhahdellut
sing., 2
hän olisi viuhahdellut
sing., 3
me olisimme viuhahdelleet
pl., 1
te olisitte viuhahdelleet
pl., 2
he olisivat viuhahdelleet
pl., 3
minä en olisi viuhahdellut
sing., 1
sinä et olisi viuhahdellut
sing., 2
hän ei olisi viuhahdellut
sing., 3
me emme olisi viuhahdelleet
pl., 1
te ette olisi viuhahdelleet
pl., 2
he eivät olisi viuhahdelleet
pl., 3

Potentiaali
minä viuhahdellen
sing., 1
sinä viuhahdellet
sing., 2
hän viuhahdellee
sing., 3
me viuhahdellemme
pl., 1
te viuhahdellette
pl., 2
he viuhahdellevat
pl., 3
minä en viuhahdelle
sing., 1
sinä et viuhahdelle
sing., 2
hän ei viuhahdelle
sing., 3
me emme viuhahdelle
pl., 1
te ette viuhahdelle
pl., 2
he eivät viuhahdelle
pl., 3
minä lienen viuhahdellut
sing., 1
sinä lienet viuhahdellut
sing., 2
hän lienee viuhahdellut
sing., 3
me lienemme viuhahdelleet
pl., 1
te lienette viuhahdelleet
pl., 2
he lienevät viuhahdelleet
pl., 3
minä en liene viuhahdellut
sing., 1
sinä et liene viuhahdellut
sing., 2
hän ei liene viuhahdellut
sing., 3
me emme liene viuhahdelleet
pl., 1
te ette liene viuhahdelleet
pl., 2
he eivät liene viuhahdelleet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä viuhahtele
sing., 2
hän viuhahdelkoon
sing., 3
me viuhahdelkaamme
pl., 1
te viuhahdelkaa
pl., 2
he viuhahdelkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä viuhahtele
sing., 2
hän älköön viuhahdelko
sing., 3
me älkäämme viuhahdelko
pl., 1
te älkää viuhahdelko
pl., 2
he älkööt viuhahdelko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon viuhahdellut
sing., 3
he olkoot viuhahdelleet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko viuhahdellut
sing., 3
he älkööt olko viuhahdelleet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
viuhahdella
viuhahdellakseni
Infinitiivi 2
viuhahdellessa
inessive
viuhahdellen
instructive
viuhahdeltaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
viuhahtelemassa
inessive
viuhahtelemasta
elative
viuhahtelemaan
illative
viuhahtelemalla
adessive
viuhahtelematta
abessive
viuhahteleman
instructive
Infinitiivi 4
viuhahteleminen
nominative
Infinitiivi 5
viuhahtelemaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
viuhahteleva
active
viuhahdeltava
passive
Partisiipin perfekti
viuhahdellut
active
viuhahdeltu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z