Conjugation of the verb VOIHKIMAAN - Finnish

voihkia
Infinitiivi 1
voihkin
Preesens indikatiivi, sing., 1
voihkinut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä voihkin
sing., 1
sinä voihkit
sing., 2
me voihkimme
pl., 1
te voihkitte
pl., 2
he voihkivat
pl., 3
minä en voihki
sing., 1
sinä et voihki
sing., 2
hän ei voihki
sing., 3
me emme voihki
pl., 1
te ette voihki
pl., 2
he eivät voihki
pl., 3
minä voihkin
sing., 1
sinä voihkit
sing., 2
hän voihki
sing., 3
me voihkimme
pl., 1
te voihkitte
pl., 2
he voihkivat
pl., 3
minä en voihkinut
sing., 1
sinä et voihkinut
sing., 2
hän ei voihkinut
sing., 3
me emme voihkineet
pl., 1
te ette voihkineet
pl., 2
he eivät voihkineet
pl., 3
minä olen voihkinut
sing., 1
sinä olet voihkinut
sing., 2
hän on voihkinut
sing., 3
me olemme voihkineet
pl., 1
te olette voihkineet
pl., 2
he ovat voihkineet
pl., 3
minä en ole voihkinut
sing., 1
sinä et ole voihkinut
sing., 2
hän ei ole voihkinut
sing., 3
me emme ole voihkineet
pl., 1
te ette ole voihkineet
pl., 2
he eivät ole voihkineet
pl., 3
minä olin voihkinut
sing., 1
sinä olit voihkinut
sing., 2
hän oli voihkinut
sing., 3
me olimme voihkineet
pl., 1
te olitte voihkineet
pl., 2
he olivat voihkineet
pl., 3
minä en ollut voihkinut
sing., 1
sinä et ollut voihkinut
sing., 2
hän ei ollut voihkinut
sing., 3
me emme olleet voihkineet
pl., 1
te ette olleet voihkineet
pl., 2
he eivät olleet voihkineet
pl., 3

Konditionaali
minä voihkisin
sing., 1
sinä voihkisit
sing., 2
hän voihkisi
sing., 3
me voihkisimme
pl., 1
te voihkisitte
pl., 2
he voihkisivat
pl., 3
minä en voihkisi
sing., 1
sinä et voihkisi
sing., 2
hän ei voihkisi
sing., 3
me emme voihkisi
pl., 1
te ette voihkisi
pl., 2
he eivät voihkisi
pl., 3
minä olisin voihkinut
sing., 1
sinä olisit voihkinut
sing., 2
hän olisi voihkinut
sing., 3
me olisimme voihkineet
pl., 1
te olisitte voihkineet
pl., 2
he olisivat voihkineet
pl., 3
minä en olisi voihkinut
sing., 1
sinä et olisi voihkinut
sing., 2
hän ei olisi voihkinut
sing., 3
me emme olisi voihkineet
pl., 1
te ette olisi voihkineet
pl., 2
he eivät olisi voihkineet
pl., 3

Potentiaali
minä voihkinen
sing., 1
sinä voihkinet
sing., 2
hän voihkinee
sing., 3
me voihkinemme
pl., 1
te voihkinette
pl., 2
he voihkinevat
pl., 3
minä en voihkine
sing., 1
sinä et voihkine
sing., 2
hän ei voihkine
sing., 3
me emme voihkine
pl., 1
te ette voihkine
pl., 2
he eivät voihkine
pl., 3
minä lienen voihkinut
sing., 1
sinä lienet voihkinut
sing., 2
hän lienee voihkinut
sing., 3
me lienemme voihkineet
pl., 1
te lienette voihkineet
pl., 2
he lienevät voihkineet
pl., 3
minä en liene voihkinut
sing., 1
sinä et liene voihkinut
sing., 2
hän ei liene voihkinut
sing., 3
me emme liene voihkineet
pl., 1
te ette liene voihkineet
pl., 2
he eivät liene voihkineet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä voihki
sing., 2
hän voihkikoon
sing., 3
me voihkikaamme
pl., 1
te voihkikaa
pl., 2
he voihkikoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä voihki
sing., 2
hän älköön voihkiko
sing., 3
me älkäämme voihkiko
pl., 1
te älkää voihkiko
pl., 2
he älkööt voihkiko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon voihkinut
sing., 3
he olkoot voihkineet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko voihkinut
sing., 3
he älkööt olko voihkineet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
voihkia
voihkiakseni
Infinitiivi 2
voihkiessa
inessive
voihkien
instructive
voihkittaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
voihkimassa
inessive
voihkimasta
elative
voihkimaan
illative
voihkimalla
adessive
voihkimatta
abessive
voihkiman
instructive
Infinitiivi 4
voihkiminen
nominative
Infinitiivi 5
voihkimaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
voihkiva
active
voihkittava
passive
Partisiipin perfekti
voihkinut
active
voihkittu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z