Conjugation of the verb VOIMISTELLA - Finnish

voimistella
Infinitiivi 1
voimistelen
Preesens indikatiivi, sing., 1
voimistellut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä voimistelen
sing., 1
sinä voimistelet
sing., 2
hän voimistelee
sing., 3
me voimistelemme
pl., 1
te voimistelette
pl., 2
he voimistelevat
pl., 3
minä en voimistele
sing., 1
sinä et voimistele
sing., 2
hän ei voimistele
sing., 3
me emme voimistele
pl., 1
te ette voimistele
pl., 2
he eivät voimistele
pl., 3
minä voimistelin
sing., 1
sinä voimistelit
sing., 2
hän voimisteli
sing., 3
me voimistelimme
pl., 1
te voimistelitte
pl., 2
he voimistelivat
pl., 3
minä en voimistellut
sing., 1
sinä et voimistellut
sing., 2
hän ei voimistellut
sing., 3
me emme voimistelleet
pl., 1
te ette voimistelleet
pl., 2
he eivät voimistelleet
pl., 3
minä olen voimistellut
sing., 1
sinä olet voimistellut
sing., 2
hän on voimistellut
sing., 3
me olemme voimistelleet
pl., 1
te olette voimistelleet
pl., 2
he ovat voimistelleet
pl., 3
minä en ole voimistellut
sing., 1
sinä et ole voimistellut
sing., 2
hän ei ole voimistellut
sing., 3
me emme ole voimistelleet
pl., 1
te ette ole voimistelleet
pl., 2
he eivät ole voimistelleet
pl., 3
minä olin voimistellut
sing., 1
sinä olit voimistellut
sing., 2
hän oli voimistellut
sing., 3
me olimme voimistelleet
pl., 1
te olitte voimistelleet
pl., 2
he olivat voimistelleet
pl., 3
minä en ollut voimistellut
sing., 1
sinä et ollut voimistellut
sing., 2
hän ei ollut voimistellut
sing., 3
me emme olleet voimistelleet
pl., 1
te ette olleet voimistelleet
pl., 2
he eivät olleet voimistelleet
pl., 3

Konditionaali
minä voimistelisin
sing., 1
sinä voimistelisit
sing., 2
hän voimistelisi
sing., 3
me voimistelisimme
pl., 1
te voimistelisitte
pl., 2
he voimistelisivat
pl., 3
minä en voimistelisi
sing., 1
sinä et voimistelisi
sing., 2
hän ei voimistelisi
sing., 3
me emme voimistelisi
pl., 1
te ette voimistelisi
pl., 2
he eivät voimistelisi
pl., 3
minä olisin voimistellut
sing., 1
sinä olisit voimistellut
sing., 2
hän olisi voimistellut
sing., 3
me olisimme voimistelleet
pl., 1
te olisitte voimistelleet
pl., 2
he olisivat voimistelleet
pl., 3
minä en olisi voimistellut
sing., 1
sinä et olisi voimistellut
sing., 2
hän ei olisi voimistellut
sing., 3
me emme olisi voimistelleet
pl., 1
te ette olisi voimistelleet
pl., 2
he eivät olisi voimistelleet
pl., 3

Potentiaali
minä voimistellen
sing., 1
sinä voimistellet
sing., 2
hän voimistellee
sing., 3
me voimistellemme
pl., 1
te voimistellette
pl., 2
he voimistellevat
pl., 3
minä en voimistelle
sing., 1
sinä et voimistelle
sing., 2
hän ei voimistelle
sing., 3
me emme voimistelle
pl., 1
te ette voimistelle
pl., 2
he eivät voimistelle
pl., 3
minä lienen voimistellut
sing., 1
sinä lienet voimistellut
sing., 2
hän lienee voimistellut
sing., 3
me lienemme voimistelleet
pl., 1
te lienette voimistelleet
pl., 2
he lienevät voimistelleet
pl., 3
minä en liene voimistellut
sing., 1
sinä et liene voimistellut
sing., 2
hän ei liene voimistellut
sing., 3
me emme liene voimistelleet
pl., 1
te ette liene voimistelleet
pl., 2
he eivät liene voimistelleet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä voimistele
sing., 2
hän voimistelkoon
sing., 3
me voimistelkaamme
pl., 1
te voimistelkaa
pl., 2
he voimistelkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä voimistele
sing., 2
hän älköön voimistelko
sing., 3
me älkäämme voimistelko
pl., 1
te älkää voimistelko
pl., 2
he älkööt voimistelko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon voimistellut
sing., 3
he olkoot voimistelleet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko voimistellut
sing., 3
he älkööt olko voimistelleet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
voimistella
voimistellakseni
Infinitiivi 2
voimistellessa
inessive
voimistellen
instructive
voimisteltaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
voimistelemassa
inessive
voimistelemasta
elative
voimistelemaan
illative
voimistelemalla
adessive
voimistelematta
abessive
voimisteleman
instructive
Infinitiivi 4
voimisteleminen
nominative
Infinitiivi 5
voimistelemaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
voimisteleva
active
voimisteltava
passive
Partisiipin perfekti
voimistellut
active
voimisteltu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z