Conjugation of the verb ACAPARA - Romanian
Indicativ
eu acaparez
sing., 1
tu acaparezi
sing., 2
noi acaparăm
pl., 1
voi acaparaţi
pl., 2
eu acaparam
sing., 1
tu acaparai
sing., 2
noi acaparam
pl., 1
voi acaparaţi
pl., 2
ei/ele acaparau
pl., 3
eu amacaparat
sing., 1
tu aiacaparat
sing., 2
el/eaaacaparat
sing., 3
noi amacaparat
pl., 1
voi aţiacaparat
pl., 2
eu acaparai
sing., 1
tu acaparași
sing., 2
el/ea acapară
sing., 3
noi acapararăm
pl., 1
voi acapararăţi
pl., 2
ei/ele acaparară
pl., 3
eu acaparasem
sing., 1
tu acaparaseși
sing., 2
el/ea acaparase
sing., 3
noi acaparaserăm
pl., 1
voi acaparaserăţi
pl., 2
ei/ele acaparaseră
pl., 3
eu voiacapara
sing., 1
tu veiacapara
sing., 2
el/ea vaacapara
sing., 3
noi vomacapara
pl., 1
voi veţiacapara
pl., 2
ei/ele voracapara
pl., 3
eu voi fiacaparat
sing., 1
tu vei fiacaparat
sing., 2
el/ea va fiacaparat
sing., 3
noi vom fiacaparat
pl., 1
voi veţi fiacaparat
pl., 2
ei/ele vor fiacaparat
pl., 3
eu o săacaparez
sing., 1
tu o săacaparezi
sing., 2
el/ea o săacapareze
sing., 3
noi o săacaparăm
pl., 1
voi o săacaparaţi
pl., 2
ei/ele o săacapareze
pl., 3
eu am săacaparez
sing., 1
tu ai săacaparezi
sing., 2
el/ea are săacapareze
sing., 3
noi avem săacaparăm
pl., 1
voi aveţi săacaparaţi
pl., 2
ei/ele au săacapareze
pl., 3
Conjunctiv
eu săacaparez
sing., 1
tu săacaparezi
sing., 2
noi săacaparăm
pl., 1
voi săacaparaţi
pl., 2
eu să fiacaparat
sing., 1
tu să fiacaparat
sing., 2
el/ea să fiacaparat
sing., 3
noi să fiacaparat
pl., 1
voi să fiacaparat
pl., 2
ei/ele să fiacaparat
pl., 3
Condițional
eu aşacapara
sing., 1
tu aiacapara
sing., 2
el/ea aracapara
sing., 3
noi amacapara
pl., 1
voi aţiacapara
pl., 2
ei/ele aracapara
pl., 3
eu aş fiacaparat
sing., 1
tu ai fiacaparat
sing., 2
el/ea ar fiacaparat
sing., 3
noi am fiacaparat
pl., 1
voi aţi fiacaparat
pl., 2
ei/ele ar fiacaparat
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
acaparaţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu acapara
sing., 2
nu acaparaţi
pl., 2