Conjugation of the verb AERISI - Romanian
Indicativ
eu aerisesc
sing., 1
tu aerisești
sing., 2
el/ea aerisește
sing., 3
noi aerisim
pl., 1
voi aerisiţi
pl., 2
ei/ele aerisesc
pl., 3
eu aeriseam
sing., 1
tu aeriseai
sing., 2
el/ea aerisea
sing., 3
noi aeriseam
pl., 1
voi aeriseaţi
pl., 2
ei/ele aeriseau
pl., 3
eu amaerisit
sing., 1
tu aiaerisit
sing., 2
el/eaaaerisit
sing., 3
noi amaerisit
pl., 1
voi aţiaerisit
pl., 2
ei/ele auaerisit
pl., 3
eu aerisii
sing., 1
tu aerisiși
sing., 2
noi aerisirăm
pl., 1
voi aerisirăţi
pl., 2
ei/ele aerisiră
pl., 3
eu aerisisem
sing., 1
tu aerisiseși
sing., 2
el/ea aerisise
sing., 3
noi aerisiserăm
pl., 1
voi aerisiserăţi
pl., 2
ei/ele aerisiseră
pl., 3
eu voiaerisi
sing., 1
tu veiaerisi
sing., 2
el/ea vaaerisi
sing., 3
noi vomaerisi
pl., 1
voi veţiaerisi
pl., 2
ei/ele voraerisi
pl., 3
eu voi fiaerisit
sing., 1
tu vei fiaerisit
sing., 2
el/ea va fiaerisit
sing., 3
noi vom fiaerisit
pl., 1
voi veţi fiaerisit
pl., 2
ei/ele vor fiaerisit
pl., 3
eu o săaerisesc
sing., 1
tu o săaerisești
sing., 2
el/ea o săaerisească
sing., 3
noi o săaerisim
pl., 1
voi o săaerisiţi
pl., 2
ei/ele o săaerisească
pl., 3
eu am săaerisesc
sing., 1
tu ai săaerisești
sing., 2
el/ea are săaerisească
sing., 3
noi avem săaerisim
pl., 1
voi aveţi săaerisiţi
pl., 2
ei/ele au săaerisească
pl., 3
Conjunctiv
eu săaerisesc
sing., 1
tu săaerisești
sing., 2
el/ea săaerisească
sing., 3
noi săaerisim
pl., 1
voi săaerisiţi
pl., 2
ei/ele săaerisească
pl., 3
eu să fiaerisit
sing., 1
tu să fiaerisit
sing., 2
el/ea să fiaerisit
sing., 3
noi să fiaerisit
pl., 1
voi să fiaerisit
pl., 2
ei/ele să fiaerisit
pl., 3
Condițional
eu aşaerisi
sing., 1
tu aiaerisi
sing., 2
el/ea araerisi
sing., 3
noi amaerisi
pl., 1
voi aţiaerisi
pl., 2
ei/ele araerisi
pl., 3
eu aş fiaerisit
sing., 1
tu ai fiaerisit
sing., 2
el/ea ar fiaerisit
sing., 3
noi am fiaerisit
pl., 1
voi aţi fiaerisit
pl., 2
ei/ele ar fiaerisit
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
aerisește
sing., 2
aerisiţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu aerisi
sing., 2
nu aerisiţi
pl., 2