Conjugation of the verb BUCURINDU - Romanian
Infinitiv
a bucuri
Participiu
bucurit
Gerunziu
bucurind
Indicativ
eu bucuresc
sing., 1
el/ea bucurește
sing., 3
noi bucurim
pl., 1
voi bucuriţi
pl., 2
ei/ele bucuresc
pl., 3
eu bucuream
sing., 1
tu bucureai
sing., 2
el/ea bucurea
sing., 3
noi bucuream
pl., 1
voi bucureaţi
pl., 2
ei/ele bucureau
pl., 3
eu ambucurit
sing., 1
tu aibucurit
sing., 2
el/eaabucurit
sing., 3
noi ambucurit
pl., 1
voi aţibucurit
pl., 2
ei/ele aubucurit
pl., 3
tu bucuriși
sing., 2
noi bucurirăm
pl., 1
voi bucurirăţi
pl., 2
ei/ele bucuriră
pl., 3
eu bucurisem
sing., 1
tu bucuriseși
sing., 2
el/ea bucurise
sing., 3
noi bucuriserăm
pl., 1
voi bucuriserăţi
pl., 2
ei/ele bucuriseră
pl., 3
eu voibucuri
sing., 1
tu veibucuri
sing., 2
el/ea vabucuri
sing., 3
noi vombucuri
pl., 1
voi veţibucuri
pl., 2
ei/ele vorbucuri
pl., 3
eu voi fibucurit
sing., 1
tu vei fibucurit
sing., 2
el/ea va fibucurit
sing., 3
noi vom fibucurit
pl., 1
voi veţi fibucurit
pl., 2
ei/ele vor fibucurit
pl., 3
eu o săbucuresc
sing., 1
tu o săbucurești
sing., 2
el/ea o săbucurească
sing., 3
noi o săbucurim
pl., 1
voi o săbucuriţi
pl., 2
ei/ele o săbucurească
pl., 3
eu am săbucuresc
sing., 1
tu ai săbucurești
sing., 2
el/ea are săbucurească
sing., 3
noi avem săbucurim
pl., 1
voi aveţi săbucuriţi
pl., 2
ei/ele au săbucurească
pl., 3
Conjunctiv
eu săbucuresc
sing., 1
tu săbucurești
sing., 2
el/ea săbucurească
sing., 3
noi săbucurim
pl., 1
voi săbucuriţi
pl., 2
ei/ele săbucurească
pl., 3
eu să fibucurit
sing., 1
tu să fibucurit
sing., 2
el/ea să fibucurit
sing., 3
noi să fibucurit
pl., 1
voi să fibucurit
pl., 2
ei/ele să fibucurit
pl., 3
Condițional
eu aşbucuri
sing., 1
tu aibucuri
sing., 2
el/ea arbucuri
sing., 3
noi ambucuri
pl., 1
voi aţibucuri
pl., 2
ei/ele arbucuri
pl., 3
eu aş fibucurit
sing., 1
tu ai fibucurit
sing., 2
el/ea ar fibucurit
sing., 3
noi am fibucurit
pl., 1
voi aţi fibucurit
pl., 2
ei/ele ar fibucurit
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
bucurește
sing., 2
bucuriţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu bucuri
sing., 2
nu bucuriţi
pl., 2