Conjugation of the verb CAMPAT - Romanian

Infinitiv
a campa
Participiu
Gerunziu
campând

Indicativ
eu campam
sing., 1
tu campai
sing., 2
noi campam
pl., 1
ei/ele campau
pl., 3
tu aicampat
sing., 2
el/eaacampat
sing., 3
voi aţicampat
pl., 2
eu campai
sing., 1
tu campași
sing., 2
el/ea campă
sing., 3
noi camparăm
pl., 1
voi camparăţi
pl., 2
ei/ele campară
pl., 3
eu campasem
sing., 1
tu campaseși
sing., 2
el/ea campase
sing., 3
noi campaserăm
pl., 1
voi campaserăţi
pl., 2
ei/ele campaseră
pl., 3
eu voicampa
sing., 1
tu veicampa
sing., 2
el/ea vacampa
sing., 3
voi veţicampa
pl., 2
ei/ele vorcampa
pl., 3
eu voi ficampat
sing., 1
tu vei ficampat
sing., 2
el/ea va ficampat
sing., 3
noi vom ficampat
pl., 1
voi veţi ficampat
pl., 2
ei/ele vor ficampat
pl., 3
eu o săcampez
sing., 1
tu o săcampezi
sing., 2
el/ea o săcampeze
sing., 3
noi o săcampăm
pl., 1
voi o săcampaţi
pl., 2
ei/ele o săcampeze
pl., 3
eu am săcampez
sing., 1
tu ai săcampezi
sing., 2
el/ea are săcampeze
sing., 3
noi avem săcampăm
pl., 1
voi aveţi săcampaţi
pl., 2
ei/ele au săcampeze
pl., 3

Conjunctiv
eu campez
sing., 1
tu campezi
sing., 2
voi campaţi
pl., 2
eu să ficampat
sing., 1
tu să ficampat
sing., 2
el/ea să ficampat
sing., 3
noi să ficampat
pl., 1
voi să ficampat
pl., 2
ei/ele să ficampat
pl., 3

Condițional
eu campa
sing., 1
tu aicampa
sing., 2
el/ea arcampa
sing., 3
noi amcampa
pl., 1
voi aţicampa
pl., 2
ei/ele arcampa
pl., 3
eu aş ficampat
sing., 1
tu ai ficampat
sing., 2
el/ea ar ficampat
sing., 3
noi am ficampat
pl., 1
voi aţi ficampat
pl., 2
ei/ele ar ficampat
pl., 3

Imperativ
Imperativ negativ
nu campa
sing., 2
nu campaţi
pl., 2

Search by letter

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z