Conjugation of the verb CANTARESTE - Romanian
Infinitiv
a cantarfi
Participiu
cantarfit
Gerunziu
cantarfind
Indicativ
eu cantarfesc
sing., 1
tu cantarfești
sing., 2
el/ea cantarfește
sing., 3
noi cantarfim
pl., 1
voi cantarfiţi
pl., 2
ei/ele cantarfesc
pl., 3
eu cantarfeam
sing., 1
tu cantarfeai
sing., 2
el/ea cantarfea
sing., 3
noi cantarfeam
pl., 1
voi cantarfeaţi
pl., 2
ei/ele cantarfeau
pl., 3
eu amcantarfit
sing., 1
tu aicantarfit
sing., 2
el/eaacantarfit
sing., 3
noi amcantarfit
pl., 1
voi aţicantarfit
pl., 2
ei/ele aucantarfit
pl., 3
eu cantarfii
sing., 1
tu cantarfiși
sing., 2
el/ea cantarfi
sing., 3
noi cantarfirăm
pl., 1
voi cantarfirăţi
pl., 2
ei/ele cantarfiră
pl., 3
eu cantarfisem
sing., 1
tu cantarfiseși
sing., 2
el/ea cantarfise
sing., 3
noi cantarfiserăm
pl., 1
voi cantarfiserăţi
pl., 2
ei/ele cantarfiseră
pl., 3
eu voicantarfi
sing., 1
tu veicantarfi
sing., 2
el/ea vacantarfi
sing., 3
noi vomcantarfi
pl., 1
voi veţicantarfi
pl., 2
ei/ele vorcantarfi
pl., 3
eu voi ficantarfit
sing., 1
tu vei ficantarfit
sing., 2
el/ea va ficantarfit
sing., 3
noi vom ficantarfit
pl., 1
voi veţi ficantarfit
pl., 2
ei/ele vor ficantarfit
pl., 3
eu o săcantarfesc
sing., 1
tu o săcantarfești
sing., 2
el/ea o săcantarfească
sing., 3
noi o săcantarfim
pl., 1
voi o săcantarfiţi
pl., 2
ei/ele o săcantarfească
pl., 3
eu am săcantarfesc
sing., 1
tu ai săcantarfești
sing., 2
el/ea are săcantarfească
sing., 3
noi avem săcantarfim
pl., 1
voi aveţi săcantarfiţi
pl., 2
ei/ele au săcantarfească
pl., 3
Conjunctiv
eu săcantarfesc
sing., 1
tu săcantarfești
sing., 2
el/ea săcantarfească
sing., 3
noi săcantarfim
pl., 1
voi săcantarfiţi
pl., 2
ei/ele săcantarfească
pl., 3
eu să ficantarfit
sing., 1
tu să ficantarfit
sing., 2
el/ea să ficantarfit
sing., 3
noi să ficantarfit
pl., 1
voi să ficantarfit
pl., 2
ei/ele să ficantarfit
pl., 3
Condițional
eu aşcantarfi
sing., 1
tu aicantarfi
sing., 2
el/ea arcantarfi
sing., 3
noi amcantarfi
pl., 1
voi aţicantarfi
pl., 2
ei/ele arcantarfi
pl., 3
eu aş ficantarfit
sing., 1
tu ai ficantarfit
sing., 2
el/ea ar ficantarfit
sing., 3
noi am ficantarfit
pl., 1
voi aţi ficantarfit
pl., 2
ei/ele ar ficantarfit
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
cantarfește
sing., 2
cantarfiţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu cantarfi
sing., 2
nu cantarfiţi
pl., 2