Conjugation of the verb CATALOGATE - Romanian
Indicativ
tu cataloghezi
sing., 2
noi catalogăm
pl., 1
eu catalogam
sing., 1
tu catalogai
sing., 2
noi catalogam
pl., 1
ei/ele catalogau
pl., 3
tu aicatalogat
sing., 2
el/eaacatalogat
sing., 3
voi aţicatalogat
pl., 2
eu catalogai
sing., 1
tu catalogași
sing., 2
el/ea catalogă
sing., 3
noi catalogarăm
pl., 1
voi catalogarăţi
pl., 2
ei/ele catalogară
pl., 3
eu catalogasem
sing., 1
tu catalogaseși
sing., 2
el/ea catalogase
sing., 3
noi catalogaserăm
pl., 1
voi catalogaserăţi
pl., 2
ei/ele catalogaseră
pl., 3
eu voicataloga
sing., 1
tu veicataloga
sing., 2
el/ea vacataloga
sing., 3
noi vomcataloga
pl., 1
voi veţicataloga
pl., 2
ei/ele vorcataloga
pl., 3
eu voi ficatalogat
sing., 1
tu vei ficatalogat
sing., 2
el/ea va ficatalogat
sing., 3
noi vom ficatalogat
pl., 1
voi veţi ficatalogat
pl., 2
ei/ele vor ficatalogat
pl., 3
eu o săcataloghez
sing., 1
tu o săcataloghezi
sing., 2
el/ea o săcatalogheze
sing., 3
noi o săcatalogăm
pl., 1
voi o săcatalogaţi
pl., 2
ei/ele o săcatalogheze
pl., 3
eu am săcataloghez
sing., 1
tu ai săcataloghezi
sing., 2
el/ea are săcatalogheze
sing., 3
noi avem săcatalogăm
pl., 1
voi aveţi săcatalogaţi
pl., 2
ei/ele au săcatalogheze
pl., 3
Conjunctiv
eu săcataloghez
sing., 1
tu săcataloghezi
sing., 2
el/ea săcatalogheze
sing., 3
voi săcatalogaţi
pl., 2
ei/ele săcatalogheze
pl., 3
eu să ficatalogat
sing., 1
tu să ficatalogat
sing., 2
el/ea să ficatalogat
sing., 3
noi să ficatalogat
pl., 1
voi să ficatalogat
pl., 2
ei/ele să ficatalogat
pl., 3
Condițional
eu aşcataloga
sing., 1
tu aicataloga
sing., 2
el/ea arcataloga
sing., 3
noi amcataloga
pl., 1
voi aţicataloga
pl., 2
ei/ele arcataloga
pl., 3
eu aş ficatalogat
sing., 1
tu ai ficatalogat
sing., 2
el/ea ar ficatalogat
sing., 3
noi am ficatalogat
pl., 1
voi aţi ficatalogat
pl., 2
ei/ele ar ficatalogat
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
Imperativ negativ
nu cataloga
sing., 2
nu catalogaţi
pl., 2