Conjugation of the verb CENTRAT - Romanian
Indicativ
eu centrez
sing., 1
tu centrezi
sing., 2
noi centrăm
pl., 1
voi centraţi
pl., 2
eu centram
sing., 1
tu centrai
sing., 2
noi centram
pl., 1
voi centraţi
pl., 2
ei/ele centrau
pl., 3
eu amcentrat
sing., 1
tu aicentrat
sing., 2
el/eaacentrat
sing., 3
noi amcentrat
pl., 1
voi aţicentrat
pl., 2
ei/ele aucentrat
pl., 3
eu centrai
sing., 1
tu centrași
sing., 2
el/ea centră
sing., 3
noi centrarăm
pl., 1
voi centrarăţi
pl., 2
ei/ele centrară
pl., 3
eu centrasem
sing., 1
tu centraseși
sing., 2
el/ea centrase
sing., 3
noi centraserăm
pl., 1
voi centraserăţi
pl., 2
ei/ele centraseră
pl., 3
eu voicentra
sing., 1
tu veicentra
sing., 2
el/ea vacentra
sing., 3
noi vomcentra
pl., 1
voi veţicentra
pl., 2
ei/ele vorcentra
pl., 3
eu voi ficentrat
sing., 1
tu vei ficentrat
sing., 2
el/ea va ficentrat
sing., 3
noi vom ficentrat
pl., 1
voi veţi ficentrat
pl., 2
ei/ele vor ficentrat
pl., 3
eu o săcentrez
sing., 1
tu o săcentrezi
sing., 2
el/ea o săcentreze
sing., 3
noi o săcentrăm
pl., 1
voi o săcentraţi
pl., 2
ei/ele o săcentreze
pl., 3
eu am săcentrez
sing., 1
tu ai săcentrezi
sing., 2
el/ea are săcentreze
sing., 3
noi avem săcentrăm
pl., 1
voi aveţi săcentraţi
pl., 2
ei/ele au săcentreze
pl., 3
Conjunctiv
eu săcentrez
sing., 1
tu săcentrezi
sing., 2
el/ea săcentreze
sing., 3
noi săcentrăm
pl., 1
voi săcentraţi
pl., 2
ei/ele săcentreze
pl., 3
eu să ficentrat
sing., 1
tu să ficentrat
sing., 2
el/ea să ficentrat
sing., 3
noi să ficentrat
pl., 1
voi să ficentrat
pl., 2
ei/ele să ficentrat
pl., 3
Condițional
eu aşcentra
sing., 1
tu aicentra
sing., 2
el/ea arcentra
sing., 3
noi amcentra
pl., 1
voi aţicentra
pl., 2
ei/ele arcentra
pl., 3
eu aş ficentrat
sing., 1
tu ai ficentrat
sing., 2
el/ea ar ficentrat
sing., 3
noi am ficentrat
pl., 1
voi aţi ficentrat
pl., 2
ei/ele ar ficentrat
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
centraţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu centra
sing., 2
nu centraţi
pl., 2