Conjugation of the verb CONSACRA - Romanian

Infinitiv
a consacra
Participiu
Gerunziu
consacrând

Indicativ
eu consacru
sing., 1
tu consacri
sing., 2
noi consacrăm
pl., 1
eu consacram
sing., 1
tu consacrai
sing., 2
noi consacram
pl., 1
ei/ele consacrau
pl., 3
eu amconsacrat
sing., 1
tu aiconsacrat
sing., 2
el/eaaconsacrat
sing., 3
noi amconsacrat
pl., 1
voi aţiconsacrat
pl., 2
eu consacrai
sing., 1
tu consacrași
sing., 2
noi consacrarăm
pl., 1
voi consacrarăţi
pl., 2
ei/ele consacrară
pl., 3
eu consacrasem
sing., 1
tu consacraseși
sing., 2
el/ea consacrase
sing., 3
noi consacraserăm
pl., 1
voi consacraserăţi
pl., 2
ei/ele consacraseră
pl., 3
eu voiconsacra
sing., 1
tu veiconsacra
sing., 2
el/ea vaconsacra
sing., 3
noi vomconsacra
pl., 1
voi veţiconsacra
pl., 2
ei/ele vorconsacra
pl., 3
eu voi ficonsacrat
sing., 1
tu vei ficonsacrat
sing., 2
el/ea va ficonsacrat
sing., 3
noi vom ficonsacrat
pl., 1
voi veţi ficonsacrat
pl., 2
ei/ele vor ficonsacrat
pl., 3
eu o săconsacru
sing., 1
tu o săconsacri
sing., 2
el/ea o săconsacre
sing., 3
noi o săconsacrăm
pl., 1
voi o săconsacraţi
pl., 2
ei/ele o săconsacre
pl., 3
eu am săconsacru
sing., 1
tu ai săconsacri
sing., 2
el/ea are săconsacre
sing., 3
noi avem săconsacrăm
pl., 1
voi aveţi săconsacraţi
pl., 2
ei/ele au săconsacre
pl., 3

Conjunctiv
eu consacru
sing., 1
tu consacri
sing., 2
noi consacrăm
pl., 1
voi consacraţi
pl., 2
eu să ficonsacrat
sing., 1
tu să ficonsacrat
sing., 2
el/ea să ficonsacrat
sing., 3
noi să ficonsacrat
pl., 1
voi să ficonsacrat
pl., 2
ei/ele să ficonsacrat
pl., 3

Condițional
eu consacra
sing., 1
tu aiconsacra
sing., 2
el/ea arconsacra
sing., 3
noi amconsacra
pl., 1
voi aţiconsacra
pl., 2
ei/ele arconsacra
pl., 3
eu aş ficonsacrat
sing., 1
tu ai ficonsacrat
sing., 2
el/ea ar ficonsacrat
sing., 3
noi am ficonsacrat
pl., 1
voi aţi ficonsacrat
pl., 2
ei/ele ar ficonsacrat
pl., 3

Imperativ
Imperativ negativ
nu consacra
sing., 2
nu consacraţi
pl., 2

Search by letter

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z