Conjugation of the verb CONSILIATE - Romanian
Indicativ
eu consiliez
sing., 1
tu consiliezi
sing., 2
voi consiliaţi
pl., 2
eu consiliam
sing., 1
tu consiliai
sing., 2
noi consiliam
pl., 1
voi consiliaţi
pl., 2
ei/ele consiliau
pl., 3
tu aiconsiliat
sing., 2
el/eaaconsiliat
sing., 3
voi aţiconsiliat
pl., 2
ei/ele auconsiliat
pl., 3
eu consiliai
sing., 1
tu consiliași
sing., 2
el/ea consilie
sing., 3
noi consiliarăm
pl., 1
voi consiliarăţi
pl., 2
ei/ele consiliară
pl., 3
eu consiliasem
sing., 1
tu consiliaseși
sing., 2
el/ea consiliase
sing., 3
noi consiliaserăm
pl., 1
voi consiliaserăţi
pl., 2
ei/ele consiliaseră
pl., 3
eu voiconsilia
sing., 1
tu veiconsilia
sing., 2
noi vomconsilia
pl., 1
voi veţiconsilia
pl., 2
ei/ele vorconsilia
pl., 3
eu voi ficonsiliat
sing., 1
tu vei ficonsiliat
sing., 2
el/ea va ficonsiliat
sing., 3
noi vom ficonsiliat
pl., 1
voi veţi ficonsiliat
pl., 2
ei/ele vor ficonsiliat
pl., 3
eu o săconsiliez
sing., 1
tu o săconsiliezi
sing., 2
el/ea o săconsilieze
sing., 3
noi o săconsiliem
pl., 1
voi o săconsiliaţi
pl., 2
ei/ele o săconsilieze
pl., 3
eu am săconsiliez
sing., 1
tu ai săconsiliezi
sing., 2
el/ea are săconsilieze
sing., 3
noi avem săconsiliem
pl., 1
voi aveţi săconsiliaţi
pl., 2
ei/ele au săconsilieze
pl., 3
Conjunctiv
eu săconsiliez
sing., 1
tu săconsiliezi
sing., 2
noi săconsiliem
pl., 1
voi săconsiliaţi
pl., 2
eu să ficonsiliat
sing., 1
tu să ficonsiliat
sing., 2
el/ea să ficonsiliat
sing., 3
noi să ficonsiliat
pl., 1
voi să ficonsiliat
pl., 2
ei/ele să ficonsiliat
pl., 3
Condițional
eu aşconsilia
sing., 1
tu aiconsilia
sing., 2
el/ea arconsilia
sing., 3
noi amconsilia
pl., 1
voi aţiconsilia
pl., 2
ei/ele arconsilia
pl., 3
eu aş ficonsiliat
sing., 1
tu ai ficonsiliat
sing., 2
el/ea ar ficonsiliat
sing., 3
noi am ficonsiliat
pl., 1
voi aţi ficonsiliat
pl., 2
ei/ele ar ficonsiliat
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
consiliaţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu consilia
sing., 2
nu consiliaţi
pl., 2