Conjugation of the verb DEGHIZA - Romanian
Indicativ
eu deghizez
sing., 1
tu deghizezi
sing., 2
noi deghizăm
pl., 1
eu deghizam
sing., 1
tu deghizai
sing., 2
noi deghizam
pl., 1
ei/ele deghizau
pl., 3
tu aideghizat
sing., 2
el/eaadeghizat
sing., 3
voi aţideghizat
pl., 2
ei/ele audeghizat
pl., 3
eu deghizai
sing., 1
tu deghizași
sing., 2
el/ea deghiză
sing., 3
noi deghizarăm
pl., 1
voi deghizarăţi
pl., 2
ei/ele deghizară
pl., 3
eu deghizasem
sing., 1
tu deghizaseși
sing., 2
el/ea deghizase
sing., 3
noi deghizaserăm
pl., 1
voi deghizaserăţi
pl., 2
ei/ele deghizaseră
pl., 3
eu voideghiza
sing., 1
tu veideghiza
sing., 2
el/ea vadeghiza
sing., 3
noi vomdeghiza
pl., 1
voi veţideghiza
pl., 2
ei/ele vordeghiza
pl., 3
eu voi fideghizat
sing., 1
tu vei fideghizat
sing., 2
el/ea va fideghizat
sing., 3
noi vom fideghizat
pl., 1
voi veţi fideghizat
pl., 2
ei/ele vor fideghizat
pl., 3
eu o sădeghizez
sing., 1
tu o sădeghizezi
sing., 2
el/ea o sădeghizeze
sing., 3
noi o sădeghizăm
pl., 1
voi o sădeghizaţi
pl., 2
ei/ele o sădeghizeze
pl., 3
eu am sădeghizez
sing., 1
tu ai sădeghizezi
sing., 2
el/ea are sădeghizeze
sing., 3
noi avem sădeghizăm
pl., 1
voi aveţi sădeghizaţi
pl., 2
ei/ele au sădeghizeze
pl., 3
Conjunctiv
tu sădeghizezi
sing., 2
el/ea sădeghizeze
sing., 3
noi sădeghizăm
pl., 1
voi sădeghizaţi
pl., 2
ei/ele sădeghizeze
pl., 3
eu să fideghizat
sing., 1
tu să fideghizat
sing., 2
el/ea să fideghizat
sing., 3
noi să fideghizat
pl., 1
voi să fideghizat
pl., 2
ei/ele să fideghizat
pl., 3
Condițional
eu aşdeghiza
sing., 1
tu aideghiza
sing., 2
el/ea ardeghiza
sing., 3
noi amdeghiza
pl., 1
voi aţideghiza
pl., 2
ei/ele ardeghiza
pl., 3
eu aş fideghizat
sing., 1
tu ai fideghizat
sing., 2
el/ea ar fideghizat
sing., 3
noi am fideghizat
pl., 1
voi aţi fideghizat
pl., 2
ei/ele ar fideghizat
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
Imperativ negativ
nu deghiza
sing., 2
nu deghizaţi
pl., 2