Conjugation of the verb DETESTI - Romanian
Infinitiv
a detesti
Participiu
detestit
Gerunziu
detestind
Indicativ
eu detestesc
sing., 1
tu detestești
sing., 2
el/ea detestește
sing., 3
noi detestim
pl., 1
voi detestiţi
pl., 2
ei/ele detestesc
pl., 3
eu detesteam
sing., 1
tu detesteai
sing., 2
el/ea detestea
sing., 3
noi detesteam
pl., 1
voi detesteaţi
pl., 2
ei/ele detesteau
pl., 3
eu amdetestit
sing., 1
tu aidetestit
sing., 2
el/eaadetestit
sing., 3
noi amdetestit
pl., 1
voi aţidetestit
pl., 2
ei/ele audetestit
pl., 3
eu detestii
sing., 1
tu detestiși
sing., 2
el/ea detesti
sing., 3
noi detestirăm
pl., 1
voi detestirăţi
pl., 2
ei/ele detestiră
pl., 3
eu detestisem
sing., 1
tu detestiseși
sing., 2
el/ea detestise
sing., 3
noi detestiserăm
pl., 1
voi detestiserăţi
pl., 2
ei/ele detestiseră
pl., 3
eu voidetesti
sing., 1
tu veidetesti
sing., 2
el/ea vadetesti
sing., 3
noi vomdetesti
pl., 1
voi veţidetesti
pl., 2
ei/ele vordetesti
pl., 3
eu voi fidetestit
sing., 1
tu vei fidetestit
sing., 2
el/ea va fidetestit
sing., 3
noi vom fidetestit
pl., 1
voi veţi fidetestit
pl., 2
ei/ele vor fidetestit
pl., 3
eu o sădetestesc
sing., 1
tu o sădetestești
sing., 2
el/ea o sădetestească
sing., 3
noi o sădetestim
pl., 1
voi o sădetestiţi
pl., 2
ei/ele o sădetestească
pl., 3
eu am sădetestesc
sing., 1
tu ai sădetestești
sing., 2
el/ea are sădetestească
sing., 3
noi avem sădetestim
pl., 1
voi aveţi sădetestiţi
pl., 2
ei/ele au sădetestească
pl., 3
Conjunctiv
eu sădetestesc
sing., 1
tu sădetestești
sing., 2
el/ea sădetestească
sing., 3
noi sădetestim
pl., 1
voi sădetestiţi
pl., 2
ei/ele sădetestească
pl., 3
eu să fidetestit
sing., 1
tu să fidetestit
sing., 2
el/ea să fidetestit
sing., 3
noi să fidetestit
pl., 1
voi să fidetestit
pl., 2
ei/ele să fidetestit
pl., 3
Condițional
eu aşdetesti
sing., 1
tu aidetesti
sing., 2
el/ea ardetesti
sing., 3
noi amdetesti
pl., 1
voi aţidetesti
pl., 2
ei/ele ardetesti
pl., 3
eu aş fidetestit
sing., 1
tu ai fidetestit
sing., 2
el/ea ar fidetestit
sing., 3
noi am fidetestit
pl., 1
voi aţi fidetestit
pl., 2
ei/ele ar fidetestit
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
detestește
sing., 2
detestiţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu detesti
sing., 2
nu detestiţi
pl., 2