Conjugation of the verb DEZINFECTA - Romanian
Indicativ
eu dezinfectez
sing., 1
tu dezinfectezi
sing., 2
noi dezinfectăm
pl., 1
eu dezinfectam
sing., 1
tu dezinfectai
sing., 2
noi dezinfectam
pl., 1
ei/ele dezinfectau
pl., 3
eu amdezinfectat
sing., 1
tu aidezinfectat
sing., 2
el/eaadezinfectat
sing., 3
noi amdezinfectat
pl., 1
voi aţidezinfectat
pl., 2
ei/ele audezinfectat
pl., 3
eu dezinfectai
sing., 1
tu dezinfectași
sing., 2
el/ea dezinfectă
sing., 3
noi dezinfectarăm
pl., 1
voi dezinfectarăţi
pl., 2
ei/ele dezinfectară
pl., 3
eu dezinfectasem
sing., 1
tu dezinfectaseși
sing., 2
el/ea dezinfectase
sing., 3
noi dezinfectaserăm
pl., 1
voi dezinfectaserăţi
pl., 2
ei/ele dezinfectaseră
pl., 3
eu voidezinfecta
sing., 1
tu veidezinfecta
sing., 2
el/ea vadezinfecta
sing., 3
noi vomdezinfecta
pl., 1
voi veţidezinfecta
pl., 2
ei/ele vordezinfecta
pl., 3
eu voi fidezinfectat
sing., 1
tu vei fidezinfectat
sing., 2
el/ea va fidezinfectat
sing., 3
noi vom fidezinfectat
pl., 1
voi veţi fidezinfectat
pl., 2
ei/ele vor fidezinfectat
pl., 3
eu o sădezinfectez
sing., 1
tu o sădezinfectezi
sing., 2
el/ea o sădezinfecteze
sing., 3
noi o sădezinfectăm
pl., 1
voi o sădezinfectaţi
pl., 2
ei/ele o sădezinfecteze
pl., 3
eu am sădezinfectez
sing., 1
tu ai sădezinfectezi
sing., 2
el/ea are sădezinfecteze
sing., 3
noi avem sădezinfectăm
pl., 1
voi aveţi sădezinfectaţi
pl., 2
ei/ele au sădezinfecteze
pl., 3
Conjunctiv
tu sădezinfectezi
sing., 2
noi sădezinfectăm
pl., 1
voi sădezinfectaţi
pl., 2
eu să fidezinfectat
sing., 1
tu să fidezinfectat
sing., 2
el/ea să fidezinfectat
sing., 3
noi să fidezinfectat
pl., 1
voi să fidezinfectat
pl., 2
ei/ele să fidezinfectat
pl., 3
Condițional
eu aşdezinfecta
sing., 1
tu aidezinfecta
sing., 2
el/ea ardezinfecta
sing., 3
noi amdezinfecta
pl., 1
voi aţidezinfecta
pl., 2
ei/ele ardezinfecta
pl., 3
eu aş fidezinfectat
sing., 1
tu ai fidezinfectat
sing., 2
el/ea ar fidezinfectat
sing., 3
noi am fidezinfectat
pl., 1
voi aţi fidezinfectat
pl., 2
ei/ele ar fidezinfectat
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
Imperativ negativ
nu dezinfecta
sing., 2
nu dezinfectaţi
pl., 2