Conjugation of the verb ELECTRIFICATE - Romanian
Indicativ
eu electrific
sing., 1
tu electrifici
sing., 2
el/ea electrifică
sing., 3
noi electrificăm
pl., 1
voi electrificaţi
pl., 2
ei/ele electrifică
pl., 3
eu electrificam
sing., 1
tu electrificai
sing., 2
el/ea electrifica
sing., 3
noi electrificam
pl., 1
voi electrificaţi
pl., 2
ei/ele electrificau
pl., 3
eu amelectrificat
sing., 1
tu aielectrificat
sing., 2
el/eaaelectrificat
sing., 3
noi amelectrificat
pl., 1
voi aţielectrificat
pl., 2
ei/ele auelectrificat
pl., 3
eu electrificai
sing., 1
tu electrificași
sing., 2
el/ea electrifică
sing., 3
noi electrificarăm
pl., 1
voi electrificarăţi
pl., 2
ei/ele electrificară
pl., 3
eu electrificasem
sing., 1
tu electrificaseși
sing., 2
el/ea electrificase
sing., 3
noi electrificaserăm
pl., 1
voi electrificaserăţi
pl., 2
ei/ele electrificaseră
pl., 3
eu voielectrifica
sing., 1
tu veielectrifica
sing., 2
el/ea vaelectrifica
sing., 3
noi vomelectrifica
pl., 1
voi veţielectrifica
pl., 2
ei/ele vorelectrifica
pl., 3
eu voi fielectrificat
sing., 1
tu vei fielectrificat
sing., 2
el/ea va fielectrificat
sing., 3
noi vom fielectrificat
pl., 1
voi veţi fielectrificat
pl., 2
ei/ele vor fielectrificat
pl., 3
eu o săelectrific
sing., 1
tu o săelectrifici
sing., 2
el/ea o săelectrifice
sing., 3
noi o săelectrificăm
pl., 1
voi o săelectrificaţi
pl., 2
ei/ele o săelectrifice
pl., 3
eu am săelectrific
sing., 1
tu ai săelectrifici
sing., 2
el/ea are săelectrifice
sing., 3
noi avem săelectrificăm
pl., 1
voi aveţi săelectrificaţi
pl., 2
ei/ele au săelectrifice
pl., 3
Conjunctiv
eu săelectrific
sing., 1
tu săelectrifici
sing., 2
el/ea săelectrifice
sing., 3
noi săelectrificăm
pl., 1
voi săelectrificaţi
pl., 2
ei/ele săelectrifice
pl., 3
eu să fielectrificat
sing., 1
tu să fielectrificat
sing., 2
el/ea să fielectrificat
sing., 3
noi să fielectrificat
pl., 1
voi să fielectrificat
pl., 2
ei/ele să fielectrificat
pl., 3
Condițional
eu aşelectrifica
sing., 1
tu aielectrifica
sing., 2
el/ea arelectrifica
sing., 3
noi amelectrifica
pl., 1
voi aţielectrifica
pl., 2
ei/ele arelectrifica
pl., 3
eu aş fielectrificat
sing., 1
tu ai fielectrificat
sing., 2
el/ea ar fielectrificat
sing., 3
noi am fielectrificat
pl., 1
voi aţi fielectrificat
pl., 2
ei/ele ar fielectrificat
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
electrifică
sing., 2
electrificaţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu electrifica
sing., 2
nu electrificaţi
pl., 2