Conjugation of the verb EMIGRA - Romanian

Infinitiv
a emigra
Participiu
Gerunziu
emigrând

Indicativ
eu emigrez
sing., 1
tu emigrezi
sing., 2
noi emigrăm
pl., 1
voi emigraţi
pl., 2
eu emigram
sing., 1
tu emigrai
sing., 2
noi emigram
pl., 1
voi emigraţi
pl., 2
ei/ele emigrau
pl., 3
eu amemigrat
sing., 1
tu aiemigrat
sing., 2
el/eaaemigrat
sing., 3
noi amemigrat
pl., 1
voi aţiemigrat
pl., 2
eu emigrai
sing., 1
tu emigrași
sing., 2
el/ea emigră
sing., 3
noi emigrarăm
pl., 1
voi emigrarăţi
pl., 2
ei/ele emigrară
pl., 3
eu emigrasem
sing., 1
tu emigraseși
sing., 2
el/ea emigrase
sing., 3
noi emigraserăm
pl., 1
voi emigraserăţi
pl., 2
ei/ele emigraseră
pl., 3
eu voiemigra
sing., 1
tu veiemigra
sing., 2
el/ea vaemigra
sing., 3
noi vomemigra
pl., 1
voi veţiemigra
pl., 2
ei/ele voremigra
pl., 3
eu voi fiemigrat
sing., 1
tu vei fiemigrat
sing., 2
el/ea va fiemigrat
sing., 3
noi vom fiemigrat
pl., 1
voi veţi fiemigrat
pl., 2
ei/ele vor fiemigrat
pl., 3
eu o săemigrez
sing., 1
tu o săemigrezi
sing., 2
el/ea o săemigreze
sing., 3
noi o săemigrăm
pl., 1
voi o săemigraţi
pl., 2
ei/ele o săemigreze
pl., 3
eu am săemigrez
sing., 1
tu ai săemigrezi
sing., 2
el/ea are săemigreze
sing., 3
noi avem săemigrăm
pl., 1
voi aveţi săemigraţi
pl., 2
ei/ele au săemigreze
pl., 3

Conjunctiv
eu emigrez
sing., 1
tu emigrezi
sing., 2
noi emigrăm
pl., 1
voi emigraţi
pl., 2
eu să fiemigrat
sing., 1
tu să fiemigrat
sing., 2
el/ea să fiemigrat
sing., 3
noi să fiemigrat
pl., 1
voi să fiemigrat
pl., 2
ei/ele să fiemigrat
pl., 3

Condițional
eu emigra
sing., 1
tu aiemigra
sing., 2
el/ea aremigra
sing., 3
noi amemigra
pl., 1
voi aţiemigra
pl., 2
ei/ele aremigra
pl., 3
eu aş fiemigrat
sing., 1
tu ai fiemigrat
sing., 2
el/ea ar fiemigrat
sing., 3
noi am fiemigrat
pl., 1
voi aţi fiemigrat
pl., 2
ei/ele ar fiemigrat
pl., 3

Imperativ
Imperativ afirmativ
emigraţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu emigra
sing., 2
nu emigraţi
pl., 2

Search by letter

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z