Conjugation of the verb ETALA - Romanian
Indicativ
eu etalez
sing., 1
tu etalezi
sing., 2
noi etalăm
pl., 1
voi etalaţi
pl., 2
eu etalam
sing., 1
tu etalai
sing., 2
noi etalam
pl., 1
voi etalaţi
pl., 2
ei/ele etalau
pl., 3
eu ametalat
sing., 1
tu aietalat
sing., 2
el/eaaetalat
sing., 3
noi ametalat
pl., 1
voi aţietalat
pl., 2
ei/ele auetalat
pl., 3
eu etalai
sing., 1
tu etalași
sing., 2
el/ea etală
sing., 3
noi etalarăm
pl., 1
voi etalarăţi
pl., 2
ei/ele etalară
pl., 3
eu etalasem
sing., 1
tu etalaseși
sing., 2
el/ea etalase
sing., 3
noi etalaserăm
pl., 1
voi etalaserăţi
pl., 2
ei/ele etalaseră
pl., 3
eu voietala
sing., 1
tu veietala
sing., 2
el/ea vaetala
sing., 3
noi vometala
pl., 1
voi veţietala
pl., 2
ei/ele voretala
pl., 3
eu voi fietalat
sing., 1
tu vei fietalat
sing., 2
el/ea va fietalat
sing., 3
noi vom fietalat
pl., 1
voi veţi fietalat
pl., 2
ei/ele vor fietalat
pl., 3
eu o săetalez
sing., 1
tu o săetalezi
sing., 2
el/ea o săetaleze
sing., 3
noi o săetalăm
pl., 1
voi o săetalaţi
pl., 2
ei/ele o săetaleze
pl., 3
eu am săetalez
sing., 1
tu ai săetalezi
sing., 2
el/ea are săetaleze
sing., 3
noi avem săetalăm
pl., 1
voi aveţi săetalaţi
pl., 2
ei/ele au săetaleze
pl., 3
Conjunctiv
eu săetalez
sing., 1
tu săetalezi
sing., 2
noi săetalăm
pl., 1
voi săetalaţi
pl., 2
eu să fietalat
sing., 1
tu să fietalat
sing., 2
el/ea să fietalat
sing., 3
noi să fietalat
pl., 1
voi să fietalat
pl., 2
ei/ele să fietalat
pl., 3
Condițional
eu aşetala
sing., 1
tu aietala
sing., 2
el/ea aretala
sing., 3
noi ametala
pl., 1
voi aţietala
pl., 2
ei/ele aretala
pl., 3
eu aş fietalat
sing., 1
tu ai fietalat
sing., 2
el/ea ar fietalat
sing., 3
noi am fietalat
pl., 1
voi aţi fietalat
pl., 2
ei/ele ar fietalat
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
etalaţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu etala
sing., 2
nu etalaţi
pl., 2