Conjugation of the verb EVIDENTIA - Romanian

Infinitiv
a evidenti
Participiu
evidentit
Gerunziu
evidentind

Indicativ
eu evidentesc
sing., 1
tu evidentești
sing., 2
el/ea evidentește
sing., 3
noi evidentim
pl., 1
voi evidentiţi
pl., 2
ei/ele evidentesc
pl., 3
eu evidenteam
sing., 1
tu evidenteai
sing., 2
el/ea evidentea
sing., 3
noi evidenteam
pl., 1
voi evidenteaţi
pl., 2
ei/ele evidenteau
pl., 3
eu amevidentit
sing., 1
tu aievidentit
sing., 2
el/eaaevidentit
sing., 3
noi amevidentit
pl., 1
voi aţievidentit
pl., 2
ei/ele auevidentit
pl., 3
eu evidentii
sing., 1
tu evidentiși
sing., 2
el/ea evidenti
sing., 3
noi evidentirăm
pl., 1
voi evidentirăţi
pl., 2
ei/ele evidentiră
pl., 3
eu evidentisem
sing., 1
tu evidentiseși
sing., 2
el/ea evidentise
sing., 3
noi evidentiserăm
pl., 1
voi evidentiserăţi
pl., 2
ei/ele evidentiseră
pl., 3
eu voievidenti
sing., 1
tu veievidenti
sing., 2
el/ea vaevidenti
sing., 3
noi vomevidenti
pl., 1
voi veţievidenti
pl., 2
ei/ele vorevidenti
pl., 3
eu voi fievidentit
sing., 1
tu vei fievidentit
sing., 2
el/ea va fievidentit
sing., 3
noi vom fievidentit
pl., 1
voi veţi fievidentit
pl., 2
ei/ele vor fievidentit
pl., 3
eu o săevidentesc
sing., 1
tu o săevidentești
sing., 2
el/ea o săevidentească
sing., 3
noi o săevidentim
pl., 1
voi o săevidentiţi
pl., 2
ei/ele o săevidentească
pl., 3
eu am săevidentesc
sing., 1
tu ai săevidentești
sing., 2
el/ea are săevidentească
sing., 3
noi avem săevidentim
pl., 1
voi aveţi săevidentiţi
pl., 2
ei/ele au săevidentească
pl., 3

Conjunctiv
eu evidentesc
sing., 1
tu evidentești
sing., 2
el/ea evidentească
sing., 3
noi evidentim
pl., 1
voi evidentiţi
pl., 2
ei/ele evidentească
pl., 3
eu să fievidentit
sing., 1
tu să fievidentit
sing., 2
el/ea să fievidentit
sing., 3
noi să fievidentit
pl., 1
voi să fievidentit
pl., 2
ei/ele să fievidentit
pl., 3

Condițional
eu evidenti
sing., 1
tu aievidenti
sing., 2
el/ea arevidenti
sing., 3
noi amevidenti
pl., 1
voi aţievidenti
pl., 2
ei/ele arevidenti
pl., 3
eu aş fievidentit
sing., 1
tu ai fievidentit
sing., 2
el/ea ar fievidentit
sing., 3
noi am fievidentit
pl., 1
voi aţi fievidentit
pl., 2
ei/ele ar fievidentit
pl., 3

Imperativ
Imperativ afirmativ
evidentește
sing., 2
evidentiţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu evidenti
sing., 2
nu evidentiţi
pl., 2

Search by letter

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z