Conjugation of the verb EXORCIZA - Romanian
Indicativ
eu exorcizez
sing., 1
tu exorcizezi
sing., 2
el/ea exorcizează
sing., 3
noi exorcizăm
pl., 1
voi exorcizaţi
pl., 2
ei/ele exorcizează
pl., 3
eu exorcizam
sing., 1
tu exorcizai
sing., 2
noi exorcizam
pl., 1
voi exorcizaţi
pl., 2
ei/ele exorcizau
pl., 3
eu amexorcizat
sing., 1
tu aiexorcizat
sing., 2
el/eaaexorcizat
sing., 3
noi amexorcizat
pl., 1
voi aţiexorcizat
pl., 2
ei/ele auexorcizat
pl., 3
eu exorcizai
sing., 1
tu exorcizași
sing., 2
el/ea exorciză
sing., 3
noi exorcizarăm
pl., 1
voi exorcizarăţi
pl., 2
ei/ele exorcizară
pl., 3
eu exorcizasem
sing., 1
tu exorcizaseși
sing., 2
el/ea exorcizase
sing., 3
noi exorcizaserăm
pl., 1
voi exorcizaserăţi
pl., 2
ei/ele exorcizaseră
pl., 3
eu voiexorciza
sing., 1
tu veiexorciza
sing., 2
el/ea vaexorciza
sing., 3
noi vomexorciza
pl., 1
voi veţiexorciza
pl., 2
ei/ele vorexorciza
pl., 3
eu voi fiexorcizat
sing., 1
tu vei fiexorcizat
sing., 2
el/ea va fiexorcizat
sing., 3
noi vom fiexorcizat
pl., 1
voi veţi fiexorcizat
pl., 2
ei/ele vor fiexorcizat
pl., 3
eu o săexorcizez
sing., 1
tu o săexorcizezi
sing., 2
el/ea o săexorcizeze
sing., 3
noi o săexorcizăm
pl., 1
voi o săexorcizaţi
pl., 2
ei/ele o săexorcizeze
pl., 3
eu am săexorcizez
sing., 1
tu ai săexorcizezi
sing., 2
el/ea are săexorcizeze
sing., 3
noi avem săexorcizăm
pl., 1
voi aveţi săexorcizaţi
pl., 2
ei/ele au săexorcizeze
pl., 3
Conjunctiv
eu săexorcizez
sing., 1
tu săexorcizezi
sing., 2
noi săexorcizăm
pl., 1
voi săexorcizaţi
pl., 2
eu să fiexorcizat
sing., 1
tu să fiexorcizat
sing., 2
el/ea să fiexorcizat
sing., 3
noi să fiexorcizat
pl., 1
voi să fiexorcizat
pl., 2
ei/ele să fiexorcizat
pl., 3
Condițional
eu aşexorciza
sing., 1
tu aiexorciza
sing., 2
el/ea arexorciza
sing., 3
noi amexorciza
pl., 1
voi aţiexorciza
pl., 2
ei/ele arexorciza
pl., 3
eu aş fiexorcizat
sing., 1
tu ai fiexorcizat
sing., 2
el/ea ar fiexorcizat
sing., 3
noi am fiexorcizat
pl., 1
voi aţi fiexorcizat
pl., 2
ei/ele ar fiexorcizat
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
exorcizează
sing., 2
exorcizaţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu exorciza
sing., 2
nu exorcizaţi
pl., 2