Conjugation of the verb FACILITEAZA - Romanian

Infinitiv
a faciliteaza
Participiu
faciliteazat
Gerunziu
faciliteazând

Indicativ
eu faciliteazez
sing., 1
tu faciliteazezi
sing., 2
el/ea faciliteazează
sing., 3
noi faciliteazăm
pl., 1
voi faciliteazaţi
pl., 2
ei/ele faciliteazează
pl., 3
eu faciliteazam
sing., 1
tu faciliteazai
sing., 2
noi faciliteazam
pl., 1
voi faciliteazaţi
pl., 2
ei/ele faciliteazau
pl., 3
eu amfaciliteazat
sing., 1
tu aifaciliteazat
sing., 2
el/eaafaciliteazat
sing., 3
noi amfaciliteazat
pl., 1
voi aţifaciliteazat
pl., 2
ei/ele aufaciliteazat
pl., 3
eu faciliteazai
sing., 1
tu faciliteazași
sing., 2
noi faciliteazarăm
pl., 1
voi faciliteazarăţi
pl., 2
ei/ele faciliteazară
pl., 3
eu faciliteazasem
sing., 1
tu faciliteazaseși
sing., 2
el/ea faciliteazase
sing., 3
noi faciliteazaserăm
pl., 1
voi faciliteazaserăţi
pl., 2
ei/ele faciliteazaseră
pl., 3
eu voifaciliteaza
sing., 1
tu veifaciliteaza
sing., 2
el/ea vafaciliteaza
sing., 3
noi vomfaciliteaza
pl., 1
voi veţifaciliteaza
pl., 2
ei/ele vorfaciliteaza
pl., 3
eu voi fifaciliteazat
sing., 1
tu vei fifaciliteazat
sing., 2
el/ea va fifaciliteazat
sing., 3
noi vom fifaciliteazat
pl., 1
voi veţi fifaciliteazat
pl., 2
ei/ele vor fifaciliteazat
pl., 3
eu o săfaciliteazez
sing., 1
tu o săfaciliteazezi
sing., 2
el/ea o săfaciliteazeze
sing., 3
noi o săfaciliteazăm
pl., 1
voi o săfaciliteazaţi
pl., 2
ei/ele o săfaciliteazeze
pl., 3
eu am săfaciliteazez
sing., 1
tu ai săfaciliteazezi
sing., 2
el/ea are săfaciliteazeze
sing., 3
noi avem săfaciliteazăm
pl., 1
voi aveţi săfaciliteazaţi
pl., 2
ei/ele au săfaciliteazeze
pl., 3

Conjunctiv
eu faciliteazez
sing., 1
tu faciliteazezi
sing., 2
el/ea faciliteazeze
sing., 3
noi faciliteazăm
pl., 1
voi faciliteazaţi
pl., 2
ei/ele faciliteazeze
pl., 3
eu să fifaciliteazat
sing., 1
tu să fifaciliteazat
sing., 2
el/ea să fifaciliteazat
sing., 3
noi să fifaciliteazat
pl., 1
voi să fifaciliteazat
pl., 2
ei/ele să fifaciliteazat
pl., 3

Condițional
eu faciliteaza
sing., 1
tu aifaciliteaza
sing., 2
el/ea arfaciliteaza
sing., 3
noi amfaciliteaza
pl., 1
voi aţifaciliteaza
pl., 2
ei/ele arfaciliteaza
pl., 3
eu aş fifaciliteazat
sing., 1
tu ai fifaciliteazat
sing., 2
el/ea ar fifaciliteazat
sing., 3
noi am fifaciliteazat
pl., 1
voi aţi fifaciliteazat
pl., 2
ei/ele ar fifaciliteazat
pl., 3

Imperativ
Imperativ afirmativ
faciliteazează
sing., 2
faciliteazaţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu faciliteaza
sing., 2
nu faciliteazaţi
pl., 2

Search by letter

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z