Conjugation of the verb FACULTATE - Romanian

Infinitiv
a facultate
Participiu
facultătut
Gerunziu
facultătând

Indicativ
eu facultat
sing., 1
tu facultaţi
sing., 2
noi facultatem
pl., 1
voi facultateţi
pl., 2
ei/ele facultat
pl., 3
eu facultateam
sing., 1
tu facultateai
sing., 2
noi facultateam
pl., 1
voi facultateaţi
pl., 2
ei/ele facultateau
pl., 3
eu amfacultătut
sing., 1
tu aifacultătut
sing., 2
el/eaafacultătut
sing., 3
noi amfacultătut
pl., 1
voi aţifacultătut
pl., 2
ei/ele aufacultătut
pl., 3
eu facultătui
sing., 1
tu facultătuși
sing., 2
el/ea facultătu
sing., 3
noi facultăturăm
pl., 1
voi facultăturăţi
pl., 2
ei/ele facultătură
pl., 3
eu facultătusem
sing., 1
tu facultătuseși
sing., 2
el/ea facultătuse
sing., 3
noi facultătuserăm
pl., 1
voi facultătuserăţi
pl., 2
ei/ele facultătuseră
pl., 3
eu voifacultate
sing., 1
tu veifacultate
sing., 2
el/ea vafacultate
sing., 3
noi vomfacultate
pl., 1
voi veţifacultate
pl., 2
ei/ele vorfacultate
pl., 3
eu voi fifacultătut
sing., 1
tu vei fifacultătut
sing., 2
el/ea va fifacultătut
sing., 3
noi vom fifacultătut
pl., 1
voi veţi fifacultătut
pl., 2
ei/ele vor fifacultătut
pl., 3
eu o săfacultat
sing., 1
tu o săfacultaţi
sing., 2
el/ea o săfacultată
sing., 3
noi o săfacultatem
pl., 1
voi o săfacultateţi
pl., 2
ei/ele o săfacultată
pl., 3
eu am săfacultat
sing., 1
tu ai săfacultaţi
sing., 2
el/ea are săfacultată
sing., 3
noi avem săfacultatem
pl., 1
voi aveţi săfacultateţi
pl., 2
ei/ele au săfacultată
pl., 3

Conjunctiv
eu facultat
sing., 1
tu facultaţi
sing., 2
el/ea facultată
sing., 3
noi facultatem
pl., 1
voi facultateţi
pl., 2
ei/ele facultată
pl., 3
eu să fifacultătut
sing., 1
tu să fifacultătut
sing., 2
el/ea să fifacultătut
sing., 3
noi să fifacultătut
pl., 1
voi să fifacultătut
pl., 2
ei/ele să fifacultătut
pl., 3

Condițional
eu facultate
sing., 1
tu aifacultate
sing., 2
el/ea arfacultate
sing., 3
noi amfacultate
pl., 1
voi aţifacultate
pl., 2
ei/ele arfacultate
pl., 3
eu aş fifacultătut
sing., 1
tu ai fifacultătut
sing., 2
el/ea ar fifacultătut
sing., 3
noi am fifacultătut
pl., 1
voi aţi fifacultătut
pl., 2
ei/ele ar fifacultătut
pl., 3

Imperativ
Imperativ afirmativ
facultateţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu facultate
sing., 2
nu facultateţi
pl., 2

Search by letter

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z