Conjugation of the verb FALITE - Romanian

Infinitiv
a fali
Participiu
Gerunziu
falind

Indicativ
eu falesc
sing., 1
tu falești
sing., 2
el/ea falește
sing., 3
noi falim
pl., 1
ei/ele falesc
pl., 3
eu faleam
sing., 1
tu faleai
sing., 2
el/ea falea
sing., 3
noi faleam
pl., 1
voi faleaţi
pl., 2
ei/ele faleau
pl., 3
eu amfalit
sing., 1
tu aifalit
sing., 2
el/eaafalit
sing., 3
noi amfalit
pl., 1
voi aţifalit
pl., 2
ei/ele aufalit
pl., 3
tu faliși
sing., 2
el/ea fali
sing., 3
noi falirăm
pl., 1
voi falirăţi
pl., 2
ei/ele faliră
pl., 3
eu falisem
sing., 1
tu faliseși
sing., 2
el/ea falise
sing., 3
noi faliserăm
pl., 1
voi faliserăţi
pl., 2
ei/ele faliseră
pl., 3
eu voifali
sing., 1
tu veifali
sing., 2
el/ea vafali
sing., 3
noi vomfali
pl., 1
voi veţifali
pl., 2
ei/ele vorfali
pl., 3
eu voi fifalit
sing., 1
tu vei fifalit
sing., 2
el/ea va fifalit
sing., 3
noi vom fifalit
pl., 1
voi veţi fifalit
pl., 2
ei/ele vor fifalit
pl., 3
eu o săfalesc
sing., 1
tu o săfalești
sing., 2
el/ea o săfalească
sing., 3
noi o săfalim
pl., 1
voi o săfaliţi
pl., 2
ei/ele o săfalească
pl., 3
eu am săfalesc
sing., 1
tu ai săfalești
sing., 2
el/ea are săfalească
sing., 3
noi avem săfalim
pl., 1
voi aveţi săfaliţi
pl., 2
ei/ele au săfalească
pl., 3

Conjunctiv
eu falesc
sing., 1
tu falești
sing., 2
el/ea falească
sing., 3
noi falim
pl., 1
voi faliţi
pl., 2
ei/ele falească
pl., 3
eu să fifalit
sing., 1
tu să fifalit
sing., 2
el/ea să fifalit
sing., 3
noi să fifalit
pl., 1
voi să fifalit
pl., 2
ei/ele să fifalit
pl., 3

Condițional
eu fali
sing., 1
tu aifali
sing., 2
el/ea arfali
sing., 3
noi amfali
pl., 1
voi aţifali
pl., 2
ei/ele arfali
pl., 3
eu aş fifalit
sing., 1
tu ai fifalit
sing., 2
el/ea ar fifalit
sing., 3
noi am fifalit
pl., 1
voi aţi fifalit
pl., 2
ei/ele ar fifalit
pl., 3

Imperativ
Imperativ afirmativ
falește
sing., 2
Imperativ negativ
nu fali
sing., 2
nu faliţi
pl., 2

Search by letter

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z