Conjugation of the verb FAMILIARIZA - Romanian

Infinitiv
a familiariza
Participiu
Gerunziu
familiarizând

Indicativ
eu familiarizez
sing., 1
tu familiarizezi
sing., 2
el/ea familiarizează
sing., 3
noi familiarizăm
pl., 1
ei/ele familiarizează
pl., 3
eu familiarizam
sing., 1
tu familiarizai
sing., 2
noi familiarizam
pl., 1
ei/ele familiarizau
pl., 3
tu aifamiliarizat
sing., 2
el/eaafamiliarizat
sing., 3
voi aţifamiliarizat
pl., 2
ei/ele aufamiliarizat
pl., 3
eu familiarizai
sing., 1
tu familiarizași
sing., 2
el/ea familiariză
sing., 3
noi familiarizarăm
pl., 1
voi familiarizarăţi
pl., 2
ei/ele familiarizară
pl., 3
eu familiarizasem
sing., 1
tu familiarizaseși
sing., 2
el/ea familiarizase
sing., 3
noi familiarizaserăm
pl., 1
voi familiarizaserăţi
pl., 2
ei/ele familiarizaseră
pl., 3
eu voifamiliariza
sing., 1
tu veifamiliariza
sing., 2
noi vomfamiliariza
pl., 1
voi veţifamiliariza
pl., 2
ei/ele vorfamiliariza
pl., 3
eu voi fifamiliarizat
sing., 1
tu vei fifamiliarizat
sing., 2
el/ea va fifamiliarizat
sing., 3
noi vom fifamiliarizat
pl., 1
voi veţi fifamiliarizat
pl., 2
ei/ele vor fifamiliarizat
pl., 3
eu o săfamiliarizez
sing., 1
tu o săfamiliarizezi
sing., 2
el/ea o săfamiliarizeze
sing., 3
noi o săfamiliarizăm
pl., 1
voi o săfamiliarizaţi
pl., 2
ei/ele o săfamiliarizeze
pl., 3
eu am săfamiliarizez
sing., 1
tu ai săfamiliarizezi
sing., 2
el/ea are săfamiliarizeze
sing., 3
noi avem săfamiliarizăm
pl., 1
voi aveţi săfamiliarizaţi
pl., 2
ei/ele au săfamiliarizeze
pl., 3

Conjunctiv
eu să fifamiliarizat
sing., 1
tu să fifamiliarizat
sing., 2
el/ea să fifamiliarizat
sing., 3
noi să fifamiliarizat
pl., 1
voi să fifamiliarizat
pl., 2
ei/ele să fifamiliarizat
pl., 3

Condițional
eu familiariza
sing., 1
tu aifamiliariza
sing., 2
el/ea arfamiliariza
sing., 3
noi amfamiliariza
pl., 1
voi aţifamiliariza
pl., 2
ei/ele arfamiliariza
pl., 3
eu aş fifamiliarizat
sing., 1
tu ai fifamiliarizat
sing., 2
el/ea ar fifamiliarizat
sing., 3
noi am fifamiliarizat
pl., 1
voi aţi fifamiliarizat
pl., 2
ei/ele ar fifamiliarizat
pl., 3

Imperativ
Imperativ afirmativ
familiarizează
sing., 2
Imperativ negativ
nu familiariza
sing., 2
nu familiarizaţi
pl., 2

Search by letter

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z