Conjugation of the verb FERMENTATI - Romanian
Infinitiv
a fermentata
Participiu
fermentatat
Gerunziu
fermentatând
Indicativ
el/ea fermentatează
sing., 3
el/ea fermentata
sing., 3
el/eaafermentatat
sing., 3
el/ea fermentatase
sing., 3
el/ea vafermentata
sing., 3
el/ea va fifermentatat
sing., 3
el/ea o săfermentateze
sing., 3
el/ea are săfermentateze
sing., 3
Conjunctiv
el/ea săfermentateze
sing., 3
el/ea să fifermentatat
sing., 3
Condițional
el/ea arfermentata
sing., 3
el/ea ar fifermentatat
sing., 3
Imperativ
Imperativ negativ
nu fermentata
sing., 2