Conjugation of the verb FERMENTATI - Romanian

Infinitiv
a fermentata
Participiu
fermentatat
Gerunziu
fermentatând

Indicativ
el/ea fermentatează
sing., 3
el/ea fermentata
sing., 3
el/eaafermentatat
sing., 3
el/ea fermentatase
sing., 3
el/ea vafermentata
sing., 3
el/ea va fifermentatat
sing., 3
el/ea o săfermentateze
sing., 3
el/ea are săfermentateze
sing., 3

Conjunctiv
el/ea fermentateze
sing., 3
el/ea să fifermentatat
sing., 3

Condițional
el/ea arfermentata
sing., 3
el/ea ar fifermentatat
sing., 3

Imperativ
Imperativ negativ
nu fermentata
sing., 2

Search by letter

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z