Conjugation of the verb FOTOGRAFIATE - Romanian

Infinitiv
a fotografia
Participiu
Gerunziu

Indicativ
eu fotografiai
sing., 1
tu fotografiași
sing., 2
noi fotografiarăm
pl., 1
voi fotografiarăţi
pl., 2
ei/ele fotografiară
pl., 3
eu fotografiasem
sing., 1
tu fotografiaseși
sing., 2
el/ea fotografiase
sing., 3
noi fotografiaserăm
pl., 1
voi fotografiaserăţi
pl., 2
ei/ele fotografiaseră
pl., 3
eu voifotografia
sing., 1
tu veifotografia
sing., 2
el/ea vafotografia
sing., 3
noi vomfotografia
pl., 1
voi veţifotografia
pl., 2
ei/ele vorfotografia
pl., 3
eu voi fifotografiat
sing., 1
tu vei fifotografiat
sing., 2
el/ea va fifotografiat
sing., 3
noi vom fifotografiat
pl., 1
voi veţi fifotografiat
pl., 2
ei/ele vor fifotografiat
pl., 3
eu o săfotografiez
sing., 1
tu o săfotografiezi
sing., 2
el/ea o săfotografieze
sing., 3
noi o săfotografiem
pl., 1
voi o săfotografiaţi
pl., 2
ei/ele o săfotografieze
pl., 3
eu am săfotografiez
sing., 1
tu ai săfotografiezi
sing., 2
el/ea are săfotografieze
sing., 3
noi avem săfotografiem
pl., 1
voi aveţi săfotografiaţi
pl., 2
ei/ele au săfotografieze
pl., 3

Conjunctiv
eu să fifotografiat
sing., 1
tu să fifotografiat
sing., 2
el/ea să fifotografiat
sing., 3
noi să fifotografiat
pl., 1
voi să fifotografiat
pl., 2
ei/ele să fifotografiat
pl., 3

Condițional
eu fotografia
sing., 1
tu aifotografia
sing., 2
el/ea arfotografia
sing., 3
noi amfotografia
pl., 1
voi aţifotografia
pl., 2
ei/ele arfotografia
pl., 3
eu aş fifotografiat
sing., 1
tu ai fifotografiat
sing., 2
el/ea ar fifotografiat
sing., 3
noi am fifotografiat
pl., 1
voi aţi fifotografiat
pl., 2
ei/ele ar fifotografiat
pl., 3

Imperativ
Imperativ negativ
nu fotografia
sing., 2
nu fotografiaţi
pl., 2

Search by letter

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z