Conjugation of the verb GLAZURATI - Romanian

Infinitiv
a glazurate
Participiu
glazurătut
Gerunziu
glazurătând

Indicativ
tu glazuraţi
sing., 2
noi glazuratem
pl., 1
voi glazurateţi
pl., 2
eu glazurateam
sing., 1
tu glazurateai
sing., 2
el/ea glazuratea
sing., 3
noi glazurateam
pl., 1
voi glazurateaţi
pl., 2
ei/ele glazurateau
pl., 3
eu amglazurătut
sing., 1
tu aiglazurătut
sing., 2
el/eaaglazurătut
sing., 3
noi amglazurătut
pl., 1
voi aţiglazurătut
pl., 2
ei/ele auglazurătut
pl., 3
eu glazurătui
sing., 1
tu glazurătuși
sing., 2
el/ea glazurătu
sing., 3
noi glazurăturăm
pl., 1
voi glazurăturăţi
pl., 2
ei/ele glazurătură
pl., 3
eu glazurătusem
sing., 1
tu glazurătuseși
sing., 2
el/ea glazurătuse
sing., 3
noi glazurătuserăm
pl., 1
voi glazurătuserăţi
pl., 2
ei/ele glazurătuseră
pl., 3
eu voiglazurate
sing., 1
tu veiglazurate
sing., 2
el/ea vaglazurate
sing., 3
noi vomglazurate
pl., 1
voi veţiglazurate
pl., 2
ei/ele vorglazurate
pl., 3
eu voi figlazurătut
sing., 1
tu vei figlazurătut
sing., 2
el/ea va figlazurătut
sing., 3
noi vom figlazurătut
pl., 1
voi veţi figlazurătut
pl., 2
ei/ele vor figlazurătut
pl., 3
eu o săglazurat
sing., 1
tu o săglazuraţi
sing., 2
el/ea o săglazurată
sing., 3
noi o săglazuratem
pl., 1
voi o săglazurateţi
pl., 2
ei/ele o săglazurată
pl., 3
eu am săglazurat
sing., 1
tu ai săglazuraţi
sing., 2
el/ea are săglazurată
sing., 3
noi avem săglazuratem
pl., 1
voi aveţi săglazurateţi
pl., 2
ei/ele au săglazurată
pl., 3

Conjunctiv
eu glazurat
sing., 1
tu glazuraţi
sing., 2
el/ea glazurată
sing., 3
noi glazuratem
pl., 1
voi glazurateţi
pl., 2
ei/ele glazurată
pl., 3
eu să figlazurătut
sing., 1
tu să figlazurătut
sing., 2
el/ea să figlazurătut
sing., 3
noi să figlazurătut
pl., 1
voi să figlazurătut
pl., 2
ei/ele să figlazurătut
pl., 3

Condițional
eu glazurate
sing., 1
tu aiglazurate
sing., 2
el/ea arglazurate
sing., 3
noi amglazurate
pl., 1
voi aţiglazurate
pl., 2
ei/ele arglazurate
pl., 3
eu aş figlazurătut
sing., 1
tu ai figlazurătut
sing., 2
el/ea ar figlazurătut
sing., 3
noi am figlazurătut
pl., 1
voi aţi figlazurătut
pl., 2
ei/ele ar figlazurătut
pl., 3

Imperativ
Imperativ afirmativ
glazurateţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu glazurate
sing., 2
nu glazurateţi
pl., 2

Search by letter

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z