Conjugation of the verb GRAVA - Romanian

Infinitiv
a grava
Participiu
Gerunziu
gravând

Indicativ
eu gravez
sing., 1
tu gravezi
sing., 2
el/ea gravează
sing., 3
noi gravăm
pl., 1
voi gravaţi
pl., 2
ei/ele gravează
pl., 3
eu gravam
sing., 1
tu gravai
sing., 2
noi gravam
pl., 1
voi gravaţi
pl., 2
ei/ele gravau
pl., 3
tu aigravat
sing., 2
el/eaagravat
sing., 3
voi aţigravat
pl., 2
ei/ele augravat
pl., 3
eu gravai
sing., 1
tu gravași
sing., 2
noi gravarăm
pl., 1
voi gravarăţi
pl., 2
ei/ele gravară
pl., 3
eu gravasem
sing., 1
tu gravaseși
sing., 2
el/ea gravase
sing., 3
noi gravaserăm
pl., 1
voi gravaserăţi
pl., 2
ei/ele gravaseră
pl., 3
eu voigrava
sing., 1
tu veigrava
sing., 2
el/ea vagrava
sing., 3
noi vomgrava
pl., 1
voi veţigrava
pl., 2
ei/ele vorgrava
pl., 3
eu voi figravat
sing., 1
tu vei figravat
sing., 2
el/ea va figravat
sing., 3
noi vom figravat
pl., 1
voi veţi figravat
pl., 2
ei/ele vor figravat
pl., 3
eu o săgravez
sing., 1
tu o săgravezi
sing., 2
el/ea o săgraveze
sing., 3
noi o săgravăm
pl., 1
voi o săgravaţi
pl., 2
ei/ele o săgraveze
pl., 3
eu am săgravez
sing., 1
tu ai săgravezi
sing., 2
el/ea are săgraveze
sing., 3
noi avem săgravăm
pl., 1
voi aveţi săgravaţi
pl., 2
ei/ele au săgraveze
pl., 3

Conjunctiv
eu gravez
sing., 1
tu gravezi
sing., 2
el/ea graveze
sing., 3
noi gravăm
pl., 1
voi gravaţi
pl., 2
ei/ele graveze
pl., 3
eu să figravat
sing., 1
tu să figravat
sing., 2
el/ea să figravat
sing., 3
noi să figravat
pl., 1
voi să figravat
pl., 2
ei/ele să figravat
pl., 3

Condițional
eu grava
sing., 1
tu aigrava
sing., 2
el/ea argrava
sing., 3
noi amgrava
pl., 1
voi aţigrava
pl., 2
ei/ele argrava
pl., 3
eu aş figravat
sing., 1
tu ai figravat
sing., 2
el/ea ar figravat
sing., 3
noi am figravat
pl., 1
voi aţi figravat
pl., 2
ei/ele ar figravat
pl., 3

Imperativ
Imperativ afirmativ
gravează
sing., 2
gravaţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu grava
sing., 2
nu gravaţi
pl., 2

Search by letter

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z