Conjugation of the verb IDOLATRIZA - Romanian

Infinitiv
a idolatriza
Participiu
Gerunziu
idolatrizând

Indicativ
eu idolatrizez
sing., 1
tu idolatrizezi
sing., 2
noi idolatrizăm
pl., 1
voi idolatrizaţi
pl., 2
eu idolatrizam
sing., 1
tu idolatrizai
sing., 2
noi idolatrizam
pl., 1
voi idolatrizaţi
pl., 2
ei/ele idolatrizau
pl., 3
eu amidolatrizat
sing., 1
tu aiidolatrizat
sing., 2
el/eaaidolatrizat
sing., 3
noi amidolatrizat
pl., 1
voi aţiidolatrizat
pl., 2
ei/ele auidolatrizat
pl., 3
eu idolatrizai
sing., 1
tu idolatrizași
sing., 2
el/ea idolatriză
sing., 3
noi idolatrizarăm
pl., 1
voi idolatrizarăţi
pl., 2
ei/ele idolatrizară
pl., 3
eu idolatrizasem
sing., 1
tu idolatrizaseși
sing., 2
el/ea idolatrizase
sing., 3
noi idolatrizaserăm
pl., 1
voi idolatrizaserăţi
pl., 2
ei/ele idolatrizaseră
pl., 3
eu voiidolatriza
sing., 1
tu veiidolatriza
sing., 2
el/ea vaidolatriza
sing., 3
noi vomidolatriza
pl., 1
voi veţiidolatriza
pl., 2
ei/ele voridolatriza
pl., 3
eu voi fiidolatrizat
sing., 1
tu vei fiidolatrizat
sing., 2
el/ea va fiidolatrizat
sing., 3
noi vom fiidolatrizat
pl., 1
voi veţi fiidolatrizat
pl., 2
ei/ele vor fiidolatrizat
pl., 3
eu o săidolatrizez
sing., 1
tu o săidolatrizezi
sing., 2
el/ea o săidolatrizeze
sing., 3
noi o săidolatrizăm
pl., 1
voi o săidolatrizaţi
pl., 2
ei/ele o săidolatrizeze
pl., 3
eu am săidolatrizez
sing., 1
tu ai săidolatrizezi
sing., 2
el/ea are săidolatrizeze
sing., 3
noi avem săidolatrizăm
pl., 1
voi aveţi săidolatrizaţi
pl., 2
ei/ele au săidolatrizeze
pl., 3

Conjunctiv
eu idolatrizez
sing., 1
tu idolatrizezi
sing., 2
el/ea idolatrizeze
sing., 3
noi idolatrizăm
pl., 1
voi idolatrizaţi
pl., 2
ei/ele idolatrizeze
pl., 3
eu să fiidolatrizat
sing., 1
tu să fiidolatrizat
sing., 2
el/ea să fiidolatrizat
sing., 3
noi să fiidolatrizat
pl., 1
voi să fiidolatrizat
pl., 2
ei/ele să fiidolatrizat
pl., 3

Condițional
eu idolatriza
sing., 1
tu aiidolatriza
sing., 2
el/ea aridolatriza
sing., 3
noi amidolatriza
pl., 1
voi aţiidolatriza
pl., 2
ei/ele aridolatriza
pl., 3
eu aş fiidolatrizat
sing., 1
tu ai fiidolatrizat
sing., 2
el/ea ar fiidolatrizat
sing., 3
noi am fiidolatrizat
pl., 1
voi aţi fiidolatrizat
pl., 2
ei/ele ar fiidolatrizat
pl., 3

Imperativ
Imperativ afirmativ
idolatrizaţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu idolatriza
sing., 2
nu idolatrizaţi
pl., 2

Search by letter

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z