Conjugation of the verb INCHIRIEM - Romanian

Infinitiv
a inchirie
Participiu
inchiris
Gerunziu
inchiriind

Indicativ
eu inchiriu
sing., 1
tu inchirii
sing., 2
el/ea inchirie
sing., 3
voi inchirieţi
pl., 2
ei/ele inchiriu
pl., 3
eu inchiriam
sing., 1
tu inchiriai
sing., 2
noi inchiriam
pl., 1
voi inchiriaţi
pl., 2
ei/ele inchiriau
pl., 3
eu aminchiris
sing., 1
tu aiinchiris
sing., 2
el/eaainchiris
sing., 3
noi aminchiris
pl., 1
voi aţiinchiris
pl., 2
ei/ele auinchiris
pl., 3
eu inchirisei
sing., 1
tu inchiriseși
sing., 2
el/ea inchirise
sing., 3
noi inchiriserăm
pl., 1
voi inchiriserăţi
pl., 2
ei/ele inchiriseră
pl., 3
eu inchirisesem
sing., 1
tu inchiriseseși
sing., 2
el/ea inchirisese
sing., 3
noi inchiriseserăm
pl., 1
voi inchiriseserăţi
pl., 2
ei/ele inchiriseseră
pl., 3
eu voiinchirie
sing., 1
tu veiinchirie
sing., 2
el/ea vainchirie
sing., 3
noi vominchirie
pl., 1
voi veţiinchirie
pl., 2
ei/ele vorinchirie
pl., 3
eu voi fiinchiris
sing., 1
tu vei fiinchiris
sing., 2
el/ea va fiinchiris
sing., 3
noi vom fiinchiris
pl., 1
voi veţi fiinchiris
pl., 2
ei/ele vor fiinchiris
pl., 3
eu o săinchiriu
sing., 1
tu o săinchirii
sing., 2
el/ea o săinchirie
sing., 3
noi o săinchiriem
pl., 1
voi o săinchirieţi
pl., 2
ei/ele o săinchirie
pl., 3
eu am săinchiriu
sing., 1
tu ai săinchirii
sing., 2
el/ea are săinchirie
sing., 3
noi avem săinchiriem
pl., 1
voi aveţi săinchirieţi
pl., 2
ei/ele au săinchirie
pl., 3

Conjunctiv
eu inchiriu
sing., 1
tu inchirii
sing., 2
el/ea inchirie
sing., 3
noi inchiriem
pl., 1
voi inchirieţi
pl., 2
ei/ele inchirie
pl., 3
eu să fiinchiris
sing., 1
tu să fiinchiris
sing., 2
el/ea să fiinchiris
sing., 3
noi să fiinchiris
pl., 1
voi să fiinchiris
pl., 2
ei/ele să fiinchiris
pl., 3

Condițional
eu inchirie
sing., 1
tu aiinchirie
sing., 2
el/ea arinchirie
sing., 3
noi aminchirie
pl., 1
voi aţiinchirie
pl., 2
ei/ele arinchirie
pl., 3
eu aş fiinchiris
sing., 1
tu ai fiinchiris
sing., 2
el/ea ar fiinchiris
sing., 3
noi am fiinchiris
pl., 1
voi aţi fiinchiris
pl., 2
ei/ele ar fiinchiris
pl., 3

Imperativ
Imperativ afirmativ
inchirie
sing., 2
inchirieţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu inchirie
sing., 2
nu inchirieţi
pl., 2

Search by letter

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z