Conjugation of the verb INSURAT - Romanian
Indicativ
eu insur
sing., 1
tu insuri
sing., 2
el/ea insură
sing., 3
noi insurăm
pl., 1
voi insuraţi
pl., 2
ei/ele insură
pl., 3
eu insuram
sing., 1
tu insurai
sing., 2
el/ea insura
sing., 3
noi insuram
pl., 1
voi insuraţi
pl., 2
ei/ele insurau
pl., 3
tu aiinsurat
sing., 2
el/eaainsurat
sing., 3
voi aţiinsurat
pl., 2
ei/ele auinsurat
pl., 3
eu insurai
sing., 1
tu insurași
sing., 2
el/ea insură
sing., 3
noi insurarăm
pl., 1
voi insurarăţi
pl., 2
ei/ele insurară
pl., 3
eu insurasem
sing., 1
tu insuraseși
sing., 2
el/ea insurase
sing., 3
noi insuraserăm
pl., 1
voi insuraserăţi
pl., 2
ei/ele insuraseră
pl., 3
eu voiinsura
sing., 1
tu veiinsura
sing., 2
el/ea vainsura
sing., 3
noi vominsura
pl., 1
voi veţiinsura
pl., 2
ei/ele vorinsura
pl., 3
eu voi fiinsurat
sing., 1
tu vei fiinsurat
sing., 2
el/ea va fiinsurat
sing., 3
noi vom fiinsurat
pl., 1
voi veţi fiinsurat
pl., 2
ei/ele vor fiinsurat
pl., 3
eu o săinsur
sing., 1
tu o săinsuri
sing., 2
el/ea o săinsure
sing., 3
noi o săinsurăm
pl., 1
voi o săinsuraţi
pl., 2
ei/ele o săinsure
pl., 3
eu am săinsur
sing., 1
tu ai săinsuri
sing., 2
el/ea are săinsure
sing., 3
noi avem săinsurăm
pl., 1
voi aveţi săinsuraţi
pl., 2
ei/ele au săinsure
pl., 3
Conjunctiv
eu săinsur
sing., 1
tu săinsuri
sing., 2
el/ea săinsure
sing., 3
noi săinsurăm
pl., 1
voi săinsuraţi
pl., 2
ei/ele săinsure
pl., 3
eu să fiinsurat
sing., 1
tu să fiinsurat
sing., 2
el/ea să fiinsurat
sing., 3
noi să fiinsurat
pl., 1
voi să fiinsurat
pl., 2
ei/ele să fiinsurat
pl., 3
Condițional
eu aşinsura
sing., 1
tu aiinsura
sing., 2
el/ea arinsura
sing., 3
noi aminsura
pl., 1
voi aţiinsura
pl., 2
ei/ele arinsura
pl., 3
eu aş fiinsurat
sing., 1
tu ai fiinsurat
sing., 2
el/ea ar fiinsurat
sing., 3
noi am fiinsurat
pl., 1
voi aţi fiinsurat
pl., 2
ei/ele ar fiinsurat
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
insură
sing., 2
insuraţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu insura
sing., 2
nu insuraţi
pl., 2