Conjugation of the verb IZBUTIT - Romanian
Indicativ
eu izbutesc
sing., 1
tu izbutești
sing., 2
el/ea izbutește
sing., 3
noi izbutim
pl., 1
voi izbutiţi
pl., 2
ei/ele izbutesc
pl., 3
eu izbuteam
sing., 1
tu izbuteai
sing., 2
el/ea izbutea
sing., 3
noi izbuteam
pl., 1
voi izbuteaţi
pl., 2
ei/ele izbuteau
pl., 3
eu amizbutit
sing., 1
tu aiizbutit
sing., 2
el/eaaizbutit
sing., 3
noi amizbutit
pl., 1
voi aţiizbutit
pl., 2
ei/ele auizbutit
pl., 3
eu izbutii
sing., 1
tu izbutiși
sing., 2
noi izbutirăm
pl., 1
voi izbutirăţi
pl., 2
ei/ele izbutiră
pl., 3
eu izbutisem
sing., 1
tu izbutiseși
sing., 2
el/ea izbutise
sing., 3
noi izbutiserăm
pl., 1
voi izbutiserăţi
pl., 2
ei/ele izbutiseră
pl., 3
eu voiizbuti
sing., 1
tu veiizbuti
sing., 2
el/ea vaizbuti
sing., 3
noi vomizbuti
pl., 1
voi veţiizbuti
pl., 2
ei/ele vorizbuti
pl., 3
eu voi fiizbutit
sing., 1
tu vei fiizbutit
sing., 2
el/ea va fiizbutit
sing., 3
noi vom fiizbutit
pl., 1
voi veţi fiizbutit
pl., 2
ei/ele vor fiizbutit
pl., 3
eu o săizbutesc
sing., 1
tu o săizbutești
sing., 2
el/ea o săizbutească
sing., 3
noi o săizbutim
pl., 1
voi o săizbutiţi
pl., 2
ei/ele o săizbutească
pl., 3
eu am săizbutesc
sing., 1
tu ai săizbutești
sing., 2
el/ea are săizbutească
sing., 3
noi avem săizbutim
pl., 1
voi aveţi săizbutiţi
pl., 2
ei/ele au săizbutească
pl., 3
Conjunctiv
eu săizbutesc
sing., 1
tu săizbutești
sing., 2
el/ea săizbutească
sing., 3
noi săizbutim
pl., 1
voi săizbutiţi
pl., 2
ei/ele săizbutească
pl., 3
eu să fiizbutit
sing., 1
tu să fiizbutit
sing., 2
el/ea să fiizbutit
sing., 3
noi să fiizbutit
pl., 1
voi să fiizbutit
pl., 2
ei/ele să fiizbutit
pl., 3
Condițional
eu aşizbuti
sing., 1
tu aiizbuti
sing., 2
el/ea arizbuti
sing., 3
noi amizbuti
pl., 1
voi aţiizbuti
pl., 2
ei/ele arizbuti
pl., 3
eu aş fiizbutit
sing., 1
tu ai fiizbutit
sing., 2
el/ea ar fiizbutit
sing., 3
noi am fiizbutit
pl., 1
voi aţi fiizbutit
pl., 2
ei/ele ar fiizbutit
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
izbutește
sing., 2
izbutiţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu izbuti
sing., 2
nu izbutiţi
pl., 2