Conjugation of the verb LIBERALIZA - Romanian

Infinitiv
a liberaliza
Participiu
Gerunziu
liberalizând

Indicativ
eu liberalizez
sing., 1
tu liberalizezi
sing., 2
noi liberalizăm
pl., 1
voi liberalizaţi
pl., 2
eu liberalizam
sing., 1
tu liberalizai
sing., 2
el/ea liberaliza
sing., 3
noi liberalizam
pl., 1
voi liberalizaţi
pl., 2
ei/ele liberalizau
pl., 3
eu amliberalizat
sing., 1
tu ailiberalizat
sing., 2
el/eaaliberalizat
sing., 3
noi amliberalizat
pl., 1
voi aţiliberalizat
pl., 2
ei/ele auliberalizat
pl., 3
eu liberalizai
sing., 1
tu liberalizași
sing., 2
el/ea liberaliză
sing., 3
noi liberalizarăm
pl., 1
voi liberalizarăţi
pl., 2
ei/ele liberalizară
pl., 3
eu liberalizasem
sing., 1
tu liberalizaseși
sing., 2
el/ea liberalizase
sing., 3
noi liberalizaserăm
pl., 1
voi liberalizaserăţi
pl., 2
ei/ele liberalizaseră
pl., 3
eu voiliberaliza
sing., 1
tu veiliberaliza
sing., 2
el/ea valiberaliza
sing., 3
noi vomliberaliza
pl., 1
voi veţiliberaliza
pl., 2
ei/ele vorliberaliza
pl., 3
eu voi filiberalizat
sing., 1
tu vei filiberalizat
sing., 2
el/ea va filiberalizat
sing., 3
noi vom filiberalizat
pl., 1
voi veţi filiberalizat
pl., 2
ei/ele vor filiberalizat
pl., 3
eu o săliberalizez
sing., 1
tu o săliberalizezi
sing., 2
el/ea o săliberalizeze
sing., 3
noi o săliberalizăm
pl., 1
voi o săliberalizaţi
pl., 2
ei/ele o săliberalizeze
pl., 3
eu am săliberalizez
sing., 1
tu ai săliberalizezi
sing., 2
el/ea are săliberalizeze
sing., 3
noi avem săliberalizăm
pl., 1
voi aveţi săliberalizaţi
pl., 2
ei/ele au săliberalizeze
pl., 3

Conjunctiv
eu liberalizez
sing., 1
tu liberalizezi
sing., 2
noi liberalizăm
pl., 1
voi liberalizaţi
pl., 2
eu să filiberalizat
sing., 1
tu să filiberalizat
sing., 2
el/ea să filiberalizat
sing., 3
noi să filiberalizat
pl., 1
voi să filiberalizat
pl., 2
ei/ele să filiberalizat
pl., 3

Condițional
eu liberaliza
sing., 1
tu ailiberaliza
sing., 2
el/ea arliberaliza
sing., 3
noi amliberaliza
pl., 1
voi aţiliberaliza
pl., 2
ei/ele arliberaliza
pl., 3
eu aş filiberalizat
sing., 1
tu ai filiberalizat
sing., 2
el/ea ar filiberalizat
sing., 3
noi am filiberalizat
pl., 1
voi aţi filiberalizat
pl., 2
ei/ele ar filiberalizat
pl., 3

Imperativ
Imperativ afirmativ
liberalizaţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu liberaliza
sing., 2
nu liberalizaţi
pl., 2

Search by letter

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z