Conjugation of the verb LUSTRUIESTE - Romanian
Infinitiv
a lustruifi
Participiu
lustruifit
Gerunziu
lustruifind
Indicativ
eu lustruifesc
sing., 1
tu lustruifești
sing., 2
el/ea lustruifește
sing., 3
noi lustruifim
pl., 1
voi lustruifiţi
pl., 2
ei/ele lustruifesc
pl., 3
eu lustruifeam
sing., 1
tu lustruifeai
sing., 2
el/ea lustruifea
sing., 3
noi lustruifeam
pl., 1
voi lustruifeaţi
pl., 2
ei/ele lustruifeau
pl., 3
eu amlustruifit
sing., 1
tu ailustruifit
sing., 2
el/eaalustruifit
sing., 3
noi amlustruifit
pl., 1
voi aţilustruifit
pl., 2
ei/ele aulustruifit
pl., 3
eu lustruifii
sing., 1
tu lustruifiși
sing., 2
el/ea lustruifi
sing., 3
noi lustruifirăm
pl., 1
voi lustruifirăţi
pl., 2
ei/ele lustruifiră
pl., 3
eu lustruifisem
sing., 1
tu lustruifiseși
sing., 2
el/ea lustruifise
sing., 3
noi lustruifiserăm
pl., 1
voi lustruifiserăţi
pl., 2
ei/ele lustruifiseră
pl., 3
eu voilustruifi
sing., 1
tu veilustruifi
sing., 2
el/ea valustruifi
sing., 3
noi vomlustruifi
pl., 1
voi veţilustruifi
pl., 2
ei/ele vorlustruifi
pl., 3
eu voi filustruifit
sing., 1
tu vei filustruifit
sing., 2
el/ea va filustruifit
sing., 3
noi vom filustruifit
pl., 1
voi veţi filustruifit
pl., 2
ei/ele vor filustruifit
pl., 3
eu o sălustruifesc
sing., 1
tu o sălustruifești
sing., 2
el/ea o sălustruifească
sing., 3
noi o sălustruifim
pl., 1
voi o sălustruifiţi
pl., 2
ei/ele o sălustruifească
pl., 3
eu am sălustruifesc
sing., 1
tu ai sălustruifești
sing., 2
el/ea are sălustruifească
sing., 3
noi avem sălustruifim
pl., 1
voi aveţi sălustruifiţi
pl., 2
ei/ele au sălustruifească
pl., 3
Conjunctiv
eu sălustruifesc
sing., 1
tu sălustruifești
sing., 2
el/ea sălustruifească
sing., 3
noi sălustruifim
pl., 1
voi sălustruifiţi
pl., 2
ei/ele sălustruifească
pl., 3
eu să filustruifit
sing., 1
tu să filustruifit
sing., 2
el/ea să filustruifit
sing., 3
noi să filustruifit
pl., 1
voi să filustruifit
pl., 2
ei/ele să filustruifit
pl., 3
Condițional
eu aşlustruifi
sing., 1
tu ailustruifi
sing., 2
el/ea arlustruifi
sing., 3
noi amlustruifi
pl., 1
voi aţilustruifi
pl., 2
ei/ele arlustruifi
pl., 3
eu aş filustruifit
sing., 1
tu ai filustruifit
sing., 2
el/ea ar filustruifit
sing., 3
noi am filustruifit
pl., 1
voi aţi filustruifit
pl., 2
ei/ele ar filustruifit
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
lustruifește
sing., 2
lustruifiţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu lustruifi
sing., 2
nu lustruifiţi
pl., 2