Conjugation of the verb MI-ADUCE - Romanian
Infinitiv
a mi-aduce
Participiu
mi-adus
Gerunziu
mi-aducând
Indicativ
eu mi-aduc
sing., 1
tu mi-aduci
sing., 2
noi mi-aducem
pl., 1
voi mi-aduceţi
pl., 2
ei/ele mi-aduc
pl., 3
eu mi-aduceam
sing., 1
tu mi-aduceai
sing., 2
el/ea mi-aducea
sing., 3
noi mi-aduceam
pl., 1
voi mi-aduceaţi
pl., 2
ei/ele mi-aduceau
pl., 3
eu ammi-adus
sing., 1
tu aimi-adus
sing., 2
el/eaami-adus
sing., 3
noi ammi-adus
pl., 1
voi aţimi-adus
pl., 2
ei/ele aumi-adus
pl., 3
eu mi-adusei
sing., 1
tu mi-aduseși
sing., 2
el/ea mi-aduse
sing., 3
noi mi-aduserăm
pl., 1
voi mi-aduserăţi
pl., 2
ei/ele mi-aduseră
pl., 3
eu mi-adusesem
sing., 1
tu mi-aduseseși
sing., 2
el/ea mi-adusese
sing., 3
noi mi-aduseserăm
pl., 1
voi mi-aduseserăţi
pl., 2
ei/ele mi-aduseseră
pl., 3
eu voimi-aduce
sing., 1
tu veimi-aduce
sing., 2
el/ea vami-aduce
sing., 3
noi vommi-aduce
pl., 1
voi veţimi-aduce
pl., 2
ei/ele vormi-aduce
pl., 3
eu voi fimi-adus
sing., 1
tu vei fimi-adus
sing., 2
el/ea va fimi-adus
sing., 3
noi vom fimi-adus
pl., 1
voi veţi fimi-adus
pl., 2
ei/ele vor fimi-adus
pl., 3
eu o sămi-aduc
sing., 1
tu o sămi-aduci
sing., 2
el/ea o sămi-aducă
sing., 3
noi o sămi-aducem
pl., 1
voi o sămi-aduceţi
pl., 2
ei/ele o sămi-aducă
pl., 3
eu am sămi-aduc
sing., 1
tu ai sămi-aduci
sing., 2
el/ea are sămi-aducă
sing., 3
noi avem sămi-aducem
pl., 1
voi aveţi sămi-aduceţi
pl., 2
ei/ele au sămi-aducă
pl., 3
Conjunctiv
eu sămi-aduc
sing., 1
tu sămi-aduci
sing., 2
el/ea sămi-aducă
sing., 3
noi sămi-aducem
pl., 1
voi sămi-aduceţi
pl., 2
ei/ele sămi-aducă
pl., 3
eu să fimi-adus
sing., 1
tu să fimi-adus
sing., 2
el/ea să fimi-adus
sing., 3
noi să fimi-adus
pl., 1
voi să fimi-adus
pl., 2
ei/ele să fimi-adus
pl., 3
Condițional
eu aşmi-aduce
sing., 1
tu aimi-aduce
sing., 2
el/ea armi-aduce
sing., 3
noi ammi-aduce
pl., 1
voi aţimi-aduce
pl., 2
ei/ele armi-aduce
pl., 3
eu aş fimi-adus
sing., 1
tu ai fimi-adus
sing., 2
el/ea ar fimi-adus
sing., 3
noi am fimi-adus
pl., 1
voi aţi fimi-adus
pl., 2
ei/ele ar fimi-adus
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
mi-adu
sing., 2
mi-aduceţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu mi-aduce
sing., 2
nu mi-aduceţi
pl., 2