Conjugation of the verb NOTI - Romanian
Infinitiv
a nate
Participiu
nătut
Gerunziu
nătând
Indicativ
tu naţi
sing., 2
noi natem
pl., 1
voi nateţi
pl., 2
eu nateam
sing., 1
tu nateai
sing., 2
el/ea natea
sing., 3
noi nateam
pl., 1
voi nateaţi
pl., 2
ei/ele nateau
pl., 3
eu amnătut
sing., 1
tu ainătut
sing., 2
el/eaanătut
sing., 3
noi amnătut
pl., 1
voi aţinătut
pl., 2
ei/ele aunătut
pl., 3
eu nătui
sing., 1
tu nătuși
sing., 2
el/ea nătu
sing., 3
noi năturăm
pl., 1
voi năturăţi
pl., 2
ei/ele nătură
pl., 3
eu nătusem
sing., 1
tu nătuseși
sing., 2
el/ea nătuse
sing., 3
noi nătuserăm
pl., 1
voi nătuserăţi
pl., 2
ei/ele nătuseră
pl., 3
eu voinate
sing., 1
tu veinate
sing., 2
el/ea vanate
sing., 3
noi vomnate
pl., 1
voi veţinate
pl., 2
ei/ele vornate
pl., 3
eu voi finătut
sing., 1
tu vei finătut
sing., 2
el/ea va finătut
sing., 3
noi vom finătut
pl., 1
voi veţi finătut
pl., 2
ei/ele vor finătut
pl., 3
eu o sănat
sing., 1
tu o sănaţi
sing., 2
el/ea o sănată
sing., 3
noi o sănatem
pl., 1
voi o sănateţi
pl., 2
ei/ele o sănată
pl., 3
eu am sănat
sing., 1
tu ai sănaţi
sing., 2
el/ea are sănată
sing., 3
noi avem sănatem
pl., 1
voi aveţi sănateţi
pl., 2
ei/ele au sănată
pl., 3
Conjunctiv
eu sănat
sing., 1
tu sănaţi
sing., 2
el/ea sănată
sing., 3
noi sănatem
pl., 1
voi sănateţi
pl., 2
ei/ele sănată
pl., 3
eu să finătut
sing., 1
tu să finătut
sing., 2
el/ea să finătut
sing., 3
noi să finătut
pl., 1
voi să finătut
pl., 2
ei/ele să finătut
pl., 3
Condițional
eu aşnate
sing., 1
tu ainate
sing., 2
el/ea arnate
sing., 3
noi amnate
pl., 1
voi aţinate
pl., 2
ei/ele arnate
pl., 3
eu aş finătut
sing., 1
tu ai finătut
sing., 2
el/ea ar finătut
sing., 3
noi am finătut
pl., 1
voi aţi finătut
pl., 2
ei/ele ar finătut
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
nateţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu nate
sing., 2
nu nateţi
pl., 2