Conjugation of the verb OMORATE - Romanian

Infinitiv
a omora
Participiu
Gerunziu

Indicativ
eu omorez
sing., 1
tu omorezi
sing., 2
el/ea omorează
sing., 3
noi omorăm
pl., 1
voi omoraţi
pl., 2
ei/ele omorează
pl., 3
tu omorași
sing., 2
el/ea omoră
sing., 3
noi omorarăm
pl., 1
voi omorarăţi
pl., 2
ei/ele omorară
pl., 3
eu omorasem
sing., 1
tu omoraseși
sing., 2
el/ea omorase
sing., 3
noi omoraserăm
pl., 1
voi omoraserăţi
pl., 2
ei/ele omoraseră
pl., 3
tu veiomora
sing., 2
noi vomomora
pl., 1
voi veţiomora
pl., 2
eu voi fiomorat
sing., 1
tu vei fiomorat
sing., 2
el/ea va fiomorat
sing., 3
noi vom fiomorat
pl., 1
voi veţi fiomorat
pl., 2
ei/ele vor fiomorat
pl., 3
eu o săomorez
sing., 1
tu o săomorezi
sing., 2
el/ea o săomoreze
sing., 3
noi o săomorăm
pl., 1
voi o săomoraţi
pl., 2
ei/ele o săomoreze
pl., 3
eu am săomorez
sing., 1
tu ai săomorezi
sing., 2
el/ea are săomoreze
sing., 3
noi avem săomorăm
pl., 1
voi aveţi săomoraţi
pl., 2
ei/ele au săomoreze
pl., 3

Conjunctiv
eu omorez
sing., 1
tu omorezi
sing., 2
el/ea omoreze
sing., 3
noi omorăm
pl., 1
voi omoraţi
pl., 2
ei/ele omoreze
pl., 3
eu să fiomorat
sing., 1
tu să fiomorat
sing., 2
el/ea să fiomorat
sing., 3
noi să fiomorat
pl., 1
voi să fiomorat
pl., 2
ei/ele să fiomorat
pl., 3

Condițional
eu omora
sing., 1
tu aiomora
sing., 2
noi amomora
pl., 1
voi aţiomora
pl., 2
eu aş fiomorat
sing., 1
tu ai fiomorat
sing., 2
noi am fiomorat
pl., 1
voi aţi fiomorat
pl., 2

Imperativ
Imperativ afirmativ
omorează
sing., 2
omoraţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu omora
sing., 2
nu omoraţi
pl., 2

Search by letter

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z